Girnelė – tai sezamodinis, kelio sąnario priekyje esantis kaulas, atsakingas už sklandų ir darnų kelio sąnario veikimą bei kartu atliekantis apsauginę šio sąnario funkciją. Kadangi šis
kaulas yra sąnario priekyje, todėl labiausiai nukenčia krentant tiesiogiai ant kelių. Taip pat viena dažniausių girnelės lūžių priežasčių yra autoįvykiai, kai smūgio metu girnelė stipriai trenkiasi į automobilio prietaisų skydelį.
Viena iš galimų girnelės pažeidimo būklių yra stresinis kaulo lūžis, kurį galima apibūdinti kaip kaulo vientisumo pažeidimą, atsirandantį dėl didelės tiesioginės jėgos poveikio. Stresinio pobūdžio lūžius galima išskirstyti į nepakankamumo ir pervargimo lūžius. Nepakankamumo lūžio atsiradimo rizika didėja silpnuose kauluose, kurių bendras elastingumas ir mineralų kiekis yra sumažėjęs. Pervargimo lūžiai įvardijami kaip atsakas į nestiprias, ilgalaikes ir nuolat pasikartojančias fizines apkrovas, lemiančias mikro įskilimų atsiradimą. Didesnio pakartotinio fizinio krūvio metu, kaulinė struktūra nebepajėgia atlaikyti tenkančios jėgos ir lūžta. Dažniausiai girnelės stresinis lūžis aptinkamas girnelės distaliniame gale ties apatiniu trečdaliu.
Simptomai
• Stiprus skausmas kelio sąnario srityje
• Sunku ištiesti koją arba išlaikyti ją ištiestoje padėtyje
• Apsunkintas, skausmingas vaikščiojimas
• Mėlynės
Gydymas
Gydymas priklauso nuo to, koks buvo girnelės lūžio laipsnis, visiškas ar dalinis ir kiek pati girnelė ar jos lūžgaliai yra dislokuoti.
Tais atvejais kai kelio girnelės skilusios dalys nėra dislokuotos, chirurginis gydymas netaikomas ir parenkamos konervatyvaus gydymo priemonės. Paprastai yra taikomi specialūs ortopediniai kelio įtvarai, imobilizuojantys kelio sąnarį ištiestoje pozicijoje ir padedantys išvengti judesių šiame sąnaryje, kadangi tokiu būdu stengiamasi išlaikyti lūžgalius reikiamoje pozicijoje, kol vyksta gijimo procesas. Priklausomai nuo lūžio pobūdžio, gali būti rekomenduojama vengti perkelti svorį ant pažeistos kojos kol yra dėvimas įtavaras. Kai kuriais atvejais vengti perkelti svorį ant pažeistos kojos gali tekti nuo 6 iki 8 sav.
Taip pat gali būti atliekamas predisponuojančių veiksnių įvertinimas, apimantis individualų paciento mokymą, dietą, hormonų disbalansą sukeliančius faktorius, ypač sportuojančioms moterims. Nustačius stresinius, dideles mechanines aprovas kelio sąnariui sukeliančius veiksnius, stengiamasi juos sumažinti, pakoreguoti ir pakeisti į mažiau streso kelio sąnariui sukeliančias veiklas ir judesius tokiu būdu mažinant stresinio lūžio riziką.
Operacinis gydymas taikomas tada, kai girnelės lūžgaliai yra pasislinkę nuo savo įprastinės vietos. Nutolusioms kaulo dalims sunku tinkamai ir greitai sugyti. Keturgalvis šlaunies raumuo, esantis virš girnelės, yra labai stiprus ir gijimo metu gali atitraukti atskilusias dalis į šalį nuo yprastinės vietos, todėl operacijos metu lūžgaliai sutvirtinami ir tokiu būdu yra užtikrinamas efektyvesnis gijimas.
Šaltiniai:
1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1060187209000641#fig4
2. https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/patellar-kneecap-fractures/
3. https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B9780323374620000483?scrollTo=%23hl0002393