Riešo išvarža – ganglionas

Riešo išvarža – ganglionas

Riešo išvarža, kitaip dar vadinama ganglionu – tai cistinis, skaidraus, žele konsistencijos skysčio pripildytas darinys. Jis atsiranda staiga, dažniausiai nugariniame riešo paviršiuje ties laivakaulio ir mėnulio sąnariu, šalia stipininės arterijos, tačiau gali būti aptinkamas ir kelio, pėdos bei čiurnos srityje.

Daugiau nei pusė riešo išvaržų atvėjų išnyksta savaime ir nereikalauja jokio specifinio gydymo. Tačiau kitais atvejais išvaržos gali sukelti skausmą, riešo sąnario funkcijos suprastėjimą ir bendrą plaštakos silpnumą, kadangi cista gali spausti aplinkinius minkštuosius audinius ar nervą.

Simptomai
• Iškilęs, žele kosistencijos guzelis
• Paprastai minkštas, apie 1-3 cm. skersmens (dydis gali kisti, o kartais net visiškai išnykti)
• Guzelis skausmingas (tačiau net 35% atvejų, skausmas nejuntamas)
• Skausmas nuolatinis, aštrus, sustiprėja atliekant judesį per pažeistą sąnarį

Priežastys
Riešo ganglijono atsiradimo priežastys nėra iki galo išaiškintos, tačiau yra manoma, kad jų atsiradimui didelės įtakos turi nuolatiniai pasikartojantys judesiai, sukeliantys dideles apkrovas riešo sąnario kapsulei. Dėl kapsulės dirginimo ir tempimo, joje esantis sąnarinis skystis ima skverbtis iš kapsulės ir tuomet odos paviršiuje yra matomas guzelio formos darinys. Nedideli nugariniai riešo sąnario ganglionai gali būti silpnai juntami, tačiau sukeliantys didelius simptomus, kai tuo tarpu didesnės išvaržos gali būti visiškai besimptomės.

Gydymas
Riešo išvaržos gydymas gali būti gana įvairus. Tais atvejais, kai riešo išvarža pacientui nesukelia jokių simptomų ir diskomforto, ji nėra šalinama ir dažnai gali išnykti savaime. Svarbu stebėti ar išvarža nedidėja.
Kai riešo ganglijonas sukelia diskomfortą, trumpalaikiam simptomų palengvinimui yra taikomos steroidinės injekcijos arba skysčio išsiurbimas (punkcija), tačiau yra didelė tikimybė, kad ganglionas atsinaujins. Papildomai skausmo mažinimui taip pat gali būti naudojami riešo įtvarai, stabilizuojantys riešo sąnarį, suteikiantys kompresiją ir mažinantys sąnariui tenkančią apkrovą.
Ganglijonai sukeliantys didelį skausmą, apribojantys sąnario judesių amplitudę, trukdantys atlikti kasdienes užduotis bei darbus yra gydomi chirurginiu būdu. Operacijos metu pašalinama išvarža ir atkuriami sklandūs judesiai sąnaryje. Po operacijos reikalingas sąnarį stabilizuojantis įtvaras, kurį dėvėti rekomenduojama 7-10 dienų.

Taip pat ganglijoną galima pašalinti pasitelkiant artroskopinį metodą, kuris leidžia daug geriau matyti ganglijo ribas. Taikant šį metodą yra atliekami du maždaug 5mm pjūviai, kurie reikalingi įvesti instrumentams bei video kamerai. Po tokio pobūdžio operacijos randai lieka minimalūs ir bendras sveikimas yra kur kas greitesnis.

ŠALTINIAI
https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B978032335478300052X?scrollTo=%23hl0001266
https://www.clinicalkey.com/#!/content/journal/1-s2.0-S2212628717301305

Вопросы и Ответы

Нет вопросов


Ваш вопрос успешно отправлен нашей команде. Спасибо за вопрос!

Ask a question

Контактные данные (номер телефона и адрес электронной почты) на сайте не публикуются. Они используются менеджером для отправки ответа запрашивающей стороне.