Peties sąnario raiščių plyšimas

Peties sąnario raiščių plyšimas

Peties sąnarį gaubiantys raiščiai – tai tvirtos fibrozinės juostos palaikančios peties sąnario stabilumą. Kompleksinis peties sąnarys yra pats mobiliausias iš visų žmogaus kūne esančių sąnarių, tačiau kartu tai yra ir pats nestabiliausias sąnarys todėl kontaktinis sportas, tiesioginės traumos bei nuolatiniai pasikartojantys stresiniai judesiai peties sąnaryje gali lemti peties sąnario raiščių patempimą bei dalinį arba visišką plyšimą.

Raiščių patempimas pasireiškia keliant ranką virš galvos arba į šalį su pernelyg didele jėga, kaip pavyzdžiui stengiantis padėti sunkų daiktą į lentyną, esančią virš jūsų galvos. Jei daiktas yra per sunkus, peties sąnarį gaubiantys raiščiai ištempiami per stipriai ir to pasekoje gali atsirasti raiščių patempimas.
Krentant ant peties, kontaktiniame sporte susidūrimo metu ar dirbant darbą, kuris reikalauja nuolatinių pasikartojančių peties sąnario judesių gali atsirasti peties sąnario raiščių plyšimas.

Petinio raktikaulio sąnario raiščių plyšimas
Petinį ranktiakulio sąnarį sutvirtina petinis raktikaulio ir snapinis raktikaulio raiščiai. Tam, kad šie raiščiai plyštų turi veikti stiprios išorinės mechaninės jėgos, tad dažniausiai tai nutinka tiesiogiai krentant ant peties sąnario, ypač sporto kaip pavyzdžiui klanų slidinėjimo, futbolo, regbio ar imtynių metu.

Priklausomai nuo pažeidimo laipsnio petinio raktikaulio sąnario raiščių pažeidimas yra skirstomas į tris laipsnius:
I laipsnio pažeidimas – petinis raktikaulio raištis dalinai plyšęs, o snapinis raktikaulio raištis nepažeistas.
II laipsnio pažeidimas - petinis raktikaulio raištis visiškai plyšęs, o snapinis raktikaulio raištis įplyšęs dalinai.
III laipsnio pažeidimas – tiek petinis raktikaulio, tiek snapinis raktikaulio raiščiai yra visiškai plyšę. Matomas akivaizdus raktikaulio atsiskyrimas.

Žastinio mentės sąnario raiščių plyšimas
Žastinį mentės sąnarį sutvirtinantys raiščiai atlieka statinių stabilizatorių funkciją. Jiems priklauso snapinis žasto raištis, spaudžiantis žastikaulio galvą prie sąnarinės duobės - tokiu būdu išvengiama priekinio žastikaulio galvos išnirimo bei trys lūpiniai žastikaulio raiščiai (viršutinis, vidurinis, apatinis) sustiprinantys priekinę sąnario kapsulę. Paprastai šių raičių pažeidimas atsiranda kai dėl sąnarinės kapsulės laisvumo ar veikiančių stiprių išorinių mechaninių jėgų žastikaulio galva išnyra iš mentės sąnarinės duobės.

Pirmieji peties sąnario raiščių plyšimo simptomai
• Skausmas, ypač stengiantis pakelti ranką virš galvos
• Staigus patinimas
• Mėlynės pažeistoje srityje
• Sumažėjusi sąnario judesių amplitudė
• Kartais gali būti juntamas tirpimas, dilgčiojimas ir pažesitos rankos silpnumas

Gydymas
Raiščių patempimas ar daliniai raiščių įplyšimai paprastai yra gydomi konservatyviai: suteikiant pažeistam peties sąnariui poilsio, šaldant bei vartojant gydytojo paskirtus nesteroidinius priešuždegiminius vaistus.

Kadangi po pažeidimo raiščiai nesugyja lygiai taip pat, suprastėja jų atliekama funkcija, jie tampa silpnesni ir pakartotinio pažeidimo rizika padidėja net kelis kartus.
Suteikiant poilsio pažeistam peties sąnariui skatinamas gijimas ir yra išvengiama pakartotinio raiščių pažeidimo. Priklausomai nuo raičių pažeidimo vietos gali būti rekomenduojami stabilizuojantys ar kompresiniai įtvarai bei kinezioteipavimas – visos šios priemonės yra skirtos peties sąnario stabilizavimui, kraujo ir limfos apytakos gerinimui bei tinimo mažinimui.

Tuo atveju, jei paties sąnario raiščių plyšimas yra visiškas -reikalingas chirurginis gydymas. Gali būti taikoma artroskopinė procedūra, kurios metu chirurgai smulkių instrumentų pagalba patenka į pažeistą sritį, gali ją apžiūrėti ir atstatyti pažeistas struktūras be didelės intervencijos. Tokia procedūra sąlygoja mažesnį skausmą ir leidžia pacientui greičiau sugrįžti į įprastinę kasdienę veiklą.

Šaltiniai:
1) http://www.drvenuto.com/shoulder-ligament-injuries/
2) https://orthopedicspecialistsofseattle.com/healthcare/guidelines/types-treatment-shoulder-ligament-injuries/
3) https://www.health.harvard.edu/a_to_z/shoulder-sprain-a-to-z
4) https://www.livestrong.com/article/144171-what-are-treatments-torn-shoulder-ligament/

 

Вопросы и Ответы

Нет вопросов


Ваш вопрос успешно отправлен нашей команде. Спасибо за вопрос!

Ask a question

Контактные данные (номер телефона и адрес электронной почты) на сайте не публикуются. Они используются менеджером для отправки ответа запрашивающей стороне.