Metatarsalgija – priekinės pėdų dalies skausmas, kuris vargina daugelį iš mūsų.Paprastai tokio pobūdžio skausmas atsiranda bėgiojant, šokinėjant, ilgai vaikštant ar dėvint aukštakulnius. Tačiau ar vertėtų sunerimti ir kokias priemones reiktų naudoti siekiant išvengti šio nemalonaus pojūčio?
Metatarsalgijos atsiradimas
Už taisyklingą pėdos priekinei daliai tenkančių apkrovų paskirstymą yra atsakingas skersinis pėdos skliautas. Dėka jo, priekinė pėdos dalis turi du atramos taškus – nykščio ir mažojo piršto pagalvėles. Tačiau, kai skersinis pėdos skliautas gauna per dideles apkrovas, jis nusilpsta, nebepajėgia atlaikyti tenkančio svorio ir suplokštėja. Dėl šios priežasties keičiasi natūralūs atramos taškai ir judesio metu didesnė apkrova tenka antrojo bei trečiojo padikaulio galvutėms. Ši pėdos sritis neturi tiek amortizuojančio ir apsaugančio riebalinio audinio kiek nykščio ir mažojo piršto pagalvėlės, todėl tampa skausminga ir dėl nuolatinės apkrovos šioje srityje atsiranda skausmas ir uždegimas, vadinamas metatarsalgija.
Simptomai
• Aštrus, duriantis ir deginantis skausmas spaudžiant ties antro trečio padikaulių galvutėmis (pagalvėlės esančios po pirštais viduriu).
• Skausmas stiprėja stovint, einant, ypač basomis kojomis ar bėgant, tačiau sumažėja ilsintis.
• Dažnai kartu su skausmu yra jaučiamas tirpimas ir dilgčiojimas pirštuose ar akmenuko batuose pojūtis.
Priežastys
• Intensyvios treniruotės ar aktyvi veikla. Ilgų distancijų bėgikai turi didesnę riziką metatarsalgijos atsiradimui, kadangi bėgimo metu visas krūvis tenka vidurinei ir priekinei pėdos daliai. Jei dėvima avalynė neturi pakankamai amortizacijos metatarsalgijos atsiradimo rizika išauga net kelis kartus.
• Aukšta pėdos arka lemia dideles apkrovas padikaulių galvutėms. Tai gali turėti įtakos antrojo pėdos piršto ilgiui. Jis gali būti ilgesnis nei nykštys ir dėl šios priežasties antrojo padikaulio galvutė natūraliai yra daugiau apkraunama ir labiau skausminga.
• Pėdos deformacijos – dėvint per mažus batus pėda gali būti deformuojama. Atsiranda plaktukinių pirštų ar Hallux valgus deformacija bei nuospaudos ties padikaulių galvutėmis, kurios tampa skausmingos.
• Viršsvoris – padidėjus kūno masei pėda nesugeba atlaikyti didelio kūno svorio, todėl jos skliautai suplokštėja. Pakinta natūralūs atramos taškai, pėda pradeda krypti į vidų, tad atsispyrimo momentu labiausiai perspaudžiamos vidurinių padikaulių galvutės.
• Aukštakulnių avėjimas – moterims viena pagringinių metatarsalgijos priežasčių. Dėvint aukštakulnius, visas kūno svoris tenka priekinei pėdos daliai. Skersinis pėdos skliautas suplokštėja, pakinta natūralūs atramos taškai ir didesnė apkrova tenka vidurinių padikaulių galvutėms.
Gydymas
Dažniausiai metatarsalgijos gydymui skiramos konservatyvaus gydymo priemonės. Rekomenduojamas poilsis, patogesnės avalynės nešiojimas ar ortopedinės metatarsalginės pagalvėlės, kurios sumažina apkrovas tenkančias vidurinių padikaulių galvutėms. Taip pat rekomenduojama dėvėti ortopedinius vidpadžius, turinčius išreikštą išilginį ir skersinį skliautus, kurie paremia pėdą ir palaiko kiek įmanoma taisyklingesnę pėdos padėtį. Toms moterims, kurių kasdienis darbas yra neįmanomas be aukštakulnių rekomenduojama naudoti specialiai aukštakulniams sukurtus vidpadžius, turinčius išreikštus skliautus, palaikančius pėdą ir paminkštintą priekinės dalies sritį kuri sugeria apkrovas tenkančias priekinei pėdos daliai.
ŠALTINIAI:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/metatarsalgia/symptoms-causes/syc-20354790
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/metatarsalgia/diagnosis-treatment/drc-20354795