Artritas – kas tai?
Artritas – tai uždegimas apimantis vieną ar kelis sąnarius. Skausmas, tinimas ir sąnarių sustingimas yra pirmieji simptomai verčiantys susirūpinti. Artritas gali paveikti bet kurį jūsų kūne esantį sąnarį, tačiau dažniausiai ši liga pažeidžia būtent kelių sąnarius.
Kelio sąnario struktūrą ardanti liga pamažu paveikia kasdienę jūsų veiklą: tampa sunku aktyviai judėti, ilgai vaikščioti, lipti laiptais ar tiesiog stovėti. Dėl to yra suvaržoma natūrali ir komfortiška žmogaus kasdienybė bei yra apribojamas darbingumas.
Artritas gali būti daugelio rūšių, tačiau pagrindinės kelio sąnarį paveikiančios rūšys yra osteoartritas, reumatoidinis bei potrauminis artritas.
• Osteoartritas – tai dažniausiai sutinkama artrito rūšis, kuri apibūdinama kaip degeneracinė sąnarių liga pasireiškianti 50 metų ir vyresniems žmonėms, tačiau kai kuriais atvejais gali atsirasti ir jaunesniame amžiuje. Esant osteoartritui sąnarinė kremzlė pamažu degeneruoja kol visiškai sunyksta, apsauginis sąnario mechanizmas prastėja, mažėja sąnarinis tarpas tarp sąnarinių paviršių, kuris natūraliai reikalingas užtikrinti sklandų judesį sąnaryje. Kai sąnarinis tarpas yra sumažėjęs, kaulas ima trintis į kaulą ir sukelia stiprų skausmą sąnaryje. Osteoartritas atsiranda lėtai, kaskart primindamas apie save su pasireiškiančiais vis sunkesniais simptomais.
• Reumatoidinis artritas – tai lėtinė liga vienu metu pažeidžianti kelis sąnarius. Kadangi tai autoimuninė liga, pati imuninė sistema ima naikinti savo audinius. Dėl šios priežasties pažeidžiama kremzlės bei raiščių struktūra, o kaulai tampa minkštesni. Ši artrito forma pasižymi „simetrija“ t.y. paprastai pažeidžia tuos pačius abiejų pusių sąnarius. Esant reumatoidiniam artritui sinovinė membrana gaubianti sąnarinius paviršius pradeda irti, atsiranda sąnarių skausmas ir sustingimas.
• Potrauminis artritas – tai tokia artrito forma, kuri atsiranda po kelio sąnario traumavimo. Pavyzdžiui, lūžęs kaulas pažeidė sąnarinį paviršių ir sudarė puikias salygas vystytis potrauminiam artritui, kurio pirmieji simptomai išryškėja maždaug praėjus metams po traumos. Kitokio pobūdžio traumos kaip, pavyzdžiui, menisko plyšimas ar raiščių pažeidimai gali lemti sąnario nestabilumą ir stipresnį sąnario susidėvėjimą. Dėl šių priežasčių ilgainiui gali atsirasti potrauminio artrito simptomai.
Kaip suprasti, jog tai artritas?
Artrito paveiktas kelio sąnarys būna skausmingas ir apimtas uždegimo. Dažniausiai skausmas stiprėja palaipsniui, tačiau kai kuriais atvejais stiprus sąnario skausmas gali atsirasti iš karto. Taip pat artrito paveiktam kelio sąnariui būdingas patinimas ir sustingimas, tampa sunku ištiesti koją per kelio sąnarį. Skausmas ir sustingimas labiau jaučiami ryte ar po ilgesnio sėdėjimo. Sąnarinės kremzlės ir kitų sąnario komponentų degeneracija gali trukdyti atlikti sklandžius judesius sąnaryje, todėl neretai judesio metu kelis gali tiesiog „užsirakinti“. Paprastai, žmonėms sergantiems artritu skausmas paūmėja lietingu periodu arba keičiantis orams.
Ką vertina gydytojas?
Atliekant medicininę apžiūrą yra vertinamas sąnario patinimas, paraudimas, skausmas, karštis, pasyvaus bei aktyvaus judesio amplitudė, sąnario nestabilumas, eisena, krepitacija (traškėjimas) judesio metu bei skausmas kai visas kūno svoris tenka pažeistam sąnariui. Taip pat įvertinamas bet koks galimas raumenų, sausgyslių ir kitų minkštųjų audinių, esančių aplink kelio sąnarį, pažeidimas bei kitų sąnarių pakenkimas.
Gydymas
Visiškai išgydyti kelio sąnario artrito neįmanoma, tačiau yra keletas gydymo būdų, kurie padeda palengvinti artrito sukeliamus simptomus ir leidžia kiek įmanoma labiau sugrįžti į įprastinę kasdienę veiklą.
Siekiant sumažinti skausmą ir sąnario degeneracijos progresavimą, rekomenduojama keisti aktyvių judesių reikalaujančią veiklą kaip, pavyzdžiui, bėgimas, futbolas, tenisas ir kt., į sąnariams draugiškesnius užsiėmimus kaip plaukimas ar važiavimas dviračiu.
Kineziterapinių pratimų dėka didinama kelio sąnario judesių amplitudė ir lankstumas, mažėja skausmas, tinimas ir sustingimas.
Siekiant sumažinti sąnariui tenkančias apkrovas, rekomenduojama naudoti tinkamą amortizaciją turinčius batus bei ortopedinius vidpadžius. Ortopedinių vidpadžių dėka jūsų keliai gaus ne tik mažesnes apkrovas judesio metu, tačiau bus palaikoma ir taisyklinga visos kojos ašis bei biomechanika. Kelio stabilumui palaikyti taip pat gali būti taikomi ir kelio įtvarai.
Tais atvejais, kai kelio sąnarys yra visiškai sudilęs ir jokios konservatyvaus gydymo priemonės nebepadeda yra atliekama kelio sąnario endoprotezavimo operacija, kurios metu pažeisti sąnario komponentai pašalinami ir pakeičiami specialiais metaliniais ir polietileniniais implantais.
ŠALTINIAI:
https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/arthritis-of-the-knee