Dupuytreno kontrakūra

Dupuytreno kontrakūra

Dupuytreno kontraktūra gana dažna, genetiškai paveldima rankų pirštų liga, galinti pažeisti vieną ar net abi rankas. Paprastai pirmiausiai pažeidžiamas bevardis pirštas, vėliau - mažylis, vidurinysis ir smilius. Sutrikimas gali vystytis lėtai arba gali pasireikšti staiga.

Mediciniškai Dupuytreno kontraktūra (pritrauktas pirštas) yra apibūdinama kaip proliferuojanti, delno raumenis ir sausgysles dengiančios fascijos fibroplazija. Delno fascijos ląstelės pakinta, atsiranda jų išvešėjimai, sumažėja bendras fascijos elastingumas.
Ši liga pasireiškia mazgeliais ir dariniais, kurie gali sąlygoti antrinius pakitimus - progresuojančias negrįžtamas pirštų sąnarių kontraktūras. Poodiniai riebalai ima kibti prie delno odos pradeda traukti ją gilyn. Tempiant odą, kartu yra lenkiami ir pirštai.

Simptomai
• Skausmas paprastai nepasireiškia;
• Nuolat sulenkti ir prie delno pritraukti pirštai sukelia diskomfortą darbe ar kasdienėje veikloje;
• Sudėtingas ketvirto ir penkto pirštų ištiesimas;
• Delno ir delninės pirštų pusės odos susiraukšlėjimas;
• Palpuojant delne galima apčiuopti neskausmingus darinius – mazgelius;
• Deformacijos pradžioje gali būti jaučiamas prišto tempimas, dilgčiojimas, o bandant tiesti pirštus jaučiamas pasipriešinimas.

Stadijos
Dupuytreno kontraktūra progresuoja keliomis stadijomis: proliferacine, involiucine ir rezidualine.
Proliferacijos stadijoje mazgeliai, sudaryti iš III tipo kolageninių skaidulų ir firoblastų, atsiranda ir plečiasi peraugdami poodį ir suauga su oda. Mazgeliai paprastai atsiranda ties distaline (tolimaja) delno raukšle, ties delnakauliniais pirštų sąnariais (MCP) ir distaliau per proksimalinius (artimuosius) tarpirštakaulinius sąnarius (PIP), bet ne per distalinius tarpirštakaulinius sąnarius (DIP).

Mazgeliai nustoja augti ir pradeda formuotis kontraktūros involiucinėje (grįžtamojoje, sumažėjimo) stadijoje. Ima daugėti fibroblastų, todėl skatinama didesnė kolageno gamyba. Miofibroblastai (ląstelės turinčios susitraukinėjimo savybių) pakeičia fibroblastus, ima dominuoti jų atžvilgiu, padaugėja III tipo kolageno gamyba ir dėl šių priežaščių sukeliamas audinio susitraukimas. Mazgelių susitraukimas lemia delno fascijos tempimą proksimaline kryptimi t.y. link riešo, sukeldamas delno fascijos hipertrofiją (padidėjimą) ir mazgelių kamienų susidarymą, kurie plinta pirštų link. Vienas ar keli pirštai tampa sulenkti ir jų nepavyksta ištiesti.

Rezidualinėje (liekamojoje) stadijoje mazgeliai sumažėja ir gali tapti neląstelinės formos fibroziniais pluoštais.

Gydymas
Dupuytreno kontraktūra gydoma tik chirurginiu būdu. Operacijos metu pagal pažeisto piršto struktūrą atliekami pjūviai atlaisvinantys tempiamus audinius. Atvėrus delno ir piršto odą matomi patologiniai delninės fascijos išvešėjimai, kurie yra koreguojami juos pašalinant. Tokiu būdu atstatoma ne tik normali delno fascijos funkcija, tačiau kartu atgaunama ir pažeistų pirštų judesių aplitudė.
Tam, kad pilnai atgauti prarastą rankos pirštų funkciją reikalinga atlikti kineziterapinius bei ergoterapinius pratimus. Pilna plaštakos funkcija atgaunama maždaug praėjus 4 savaitėms po operacijos ir visų reabilitacijos procedūrų.

 

Šaltiniai:
1. https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B9780323374620000756
2. https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?sectionid=71528887&bookid=1202&jumpsectionid=71529034&Resultclick=2

Вопросы и Ответы

Нет вопросов


Ваш вопрос успешно отправлен нашей команде. Спасибо за вопрос!

Ask a question

Контактные данные (номер телефона и адрес электронной почты) на сайте не публикуются. Они используются менеджером для отправки ответа запрашивающей стороне.