Nugaros skausmas, tai vienas iš dažniausiai pasitaikančių sveikatos sutrikimų, kuris paveikia gyvenimo kokybę ir priverčia ieškoti medicininės pagalbos. Pagal statistiką, net 80% žmonių pasaulyje, tam tikru gyvenimo periodu, yra patyrę nugaros skausmus.
Nugaros skausmo priežastys
Nugaros skausmai pasireiškia įvairiomis formomis, pradedant ūmaus skausmo pojūčiais, kurie trunka ne ilgiau kaip kelis mėnesius, iki lėtinio skausmo, kuris kamuoja ilgiau nei tris mėnesius. Toks skausmas gali atsirasti dėl įvairiausių priežasčių, tačiau dažniausiai skausmus lemia prastas fizinis pasiruošimas, netaisyklinga laikysena. Dėl šių dalykų, didėja apkrovos stuburo raiščiams, raumenims, tarpslanksteliniams diskams, nervų šaknelėms, kol galiausiai išsivysto raumenų įtampą, tarpslankstelinių diskų išvaržą, nervų užspaudimą bei galimas skausmo plitimas į galūnes, nuo staigaus kryptelėjimo - raumens ar raiščio patempimas, uždegiminiai procesai ar kt.
Gydymas
Vienas iš dažniausių ir efektyviausių nugaros skausmo gydymo būdų - kineziterapija. Tai gydymas, kuris paremtas tikslingu kūno judėjimu, kuris padeda atnaujinti, gerinti ir palaikyti kaulų, raumenų, širdies, kraujagyslių ir kitų organizmo sistemų funkcinę būklę. Būtent tikslingas kūno judėjimas padeda pasiekti minėtų dalykų, todėl dažniausiu atveju, tik pajutus nugaros skausmus, rekomenduojama kreiptis kineziterapeuto konsultacijai, kurios metu kvalifikuotas specialistas įvertins laikyseną, judesių amplitudžių apribojimus, raumenų funkcijas, judesių sutrikimus ir tik tuomet pritaikys pratimų planą, kuris padės sustiprinti kūną ir tikslingai gydyti problemą, kadangi kiekvienas atvejis yra individualus.
Pratimai esant nugaros skausmams gali susidėti iš įvairių tempimo, mobilumo pratimų, kvėpavimo pratimų, korseto raumenų aktyvavimo, stiprinimo, judesio valdymo mokymosi bei laikysenos korekcijos pratimų ir savimasažo elementų. Nenustebkite, jei įvertinęs laikyseną kineziterapeutas paskirtų ir pratimų pėdoms ar kitoms kūno dalims, kurios atrodo nėra susijusios su nugara, tačiau turi didelę įtaką visam kūnui.
Nugaros skausmo rūšys:
Nugaros skausmas ties pečiais, sprandu arba kaklu.
Šis skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant įsitempusius ar sutrumpėjusius raumenis, netaisyklingai pasiskirsčiusias apkrovas ar traumą. Ilgalaikis sėdėjimas, stresas, bloga laikysena ar netinkamas miego pagalvės pasirinkimas gali sukelti įtampą kaklo ir pečių srityse.
Nugaros skausmas tarpumentyje arba krūtininėje dalyje.
Šios dalies skausmas gali kilti dėl nugaros raumenų įtampos, netaisyklingos laikysenos ar tarpslankstelinių diskų problemų. Skausmą gali provokuoti ilgalaikis sėdėjimas netaisyklingoje padėtyje, sunkių daiktų kėlimas ar netinkamas sporto metodika / pratimų atlikimas.
Nugaros skausmas apatinėje dalyje ties juosmeniu.
Dažniausios priežastys yra raumenų įtampa juosmens srityje, tarpslankstelinių diskų išvarža, stenozė ar kiti degeneraciniai pakitimai bei traumos ir prasta reabilitacija. Taip pat dažnu atveju įtampą juosmens srityje atsiranda, dėl mažo fizinio aktyvumo, netaisyklingo judėjimo, sėdimo, stovimo darbo ar sumažėjusio mobilumo.
Šie kineziterapijoje taikomi metodai gali padėti atsikratyti skausmų:
- Raumenų stiprinimas ir stabilizavimas: Specializuoti pratimai padės sustiprinti korpuso ir nugaros raumenis, pagerinti jų ištvermę ir padidinti stuburo stabilumą ir mobilumą.
- Tempimo, atpalaidavimo pratimų taikymas: Tikslingai Jūsų kūnui parinkti mobilumo pratimai padės atpalaiduoti įsitempusius raumenis ir padidinti raumenų elastingumą.
- Mobilizacija (sąnarių paslankumo didinimas): Kineziterapeutai gali naudoti manualinės terapijos technikas, kurios pagerina sąnarių judrumą ir sumažina raumenų įtampą.
- Laikysenos koregavimas: Kineziterapeutai gali padėti koreguoti blogą laikyseną ir judėjimo įpročius, kurie gali provokuoti nugaros skausmą.
- Elektrostimuliacija: Elektros impulsai padės atpalaiduoti įsitempusius raumenis, sumažins skausmą bei padės aktyvuoti nusilpusius ar neaktyvius raumenis.
Visi paminėti metodai gali būti įtraukti į individualų gydymo planą, kurį sukurs kineziterapeutas po kineziterapinio ištyrimo, atsižvelgdamas į paciento būklę ir poreikius. Svarbu pabrėžti, kad kineziterapija gali būti veiksminga priemonė nugaros skausmui gydyti, kai yra nuosekliai vykdomas pratimų - gydymo planas ir vyksta reguliarios sesijos su specialistu.