Trikampis kauliukas– tai papildomas kauliukas atsirandantis už šokikaulio. Tai yra įgimta deformacija, kuri gali pasireikšti vienoje ar abejose kojose. Labiausiai ši deformacija išryškėja paauglystėje, kai viena šokikaulio dalelė nesuauga su kitomis ir dėl šios priežasties šalia šokikaulio lieka atskiras trikampis kauliukas, prie šokikaulio prisijungiantis fibroziniu raiščiu. Ši deformacija būdinga nedaugeliui ir dažnai žmonės net neįtaria, jog ją turi, kol neatsiranda skausmas ir diskomfortas, vadinamas trikampio kauliuko sindromu.
Kas sukelia šį sindromą?
Trikampio kauliuko sindromą dažniausiai sukelia čiurnos nikstelėjimai arba pėdos padėtis pasistiebus, kuri labiausiai būdinga baleto šokėjams. Nuolat pasikartojantis pasistiebimo ant pirštų judesys gali lemti „spragtuko“ atsiradimą – tai būsena, kai kauliukas tarsi riešutas spragtuke yra įspraudžiamas tarp šokikaulio ir kulnakaulio. Jei kauliukas iššoka už kaulų paviršių, tuomet jį laikantis raištis yra įtempiamas ar net atsiranda skaidulų įplyšimas ir šioje srityje ima formuotis uždegimas.
Kaip pasireiškia trikampio kauliuko sindromas?
Paprastai papildomo kauliuko sindromas pasireiškia atliekat nuolatinį pasistiebimą ant pirštų galų ar nuleidžiant pėdą žemyn tarsi norint pastatyti ją ant pirštų. Tokio judesio metu jaučiamas gilius, duriantis skausmas ir yra matomas patinimas bei paraudimas užpakalinėje čiurnos dalyje.
Gydymas
Papildomo trikampio kauliuko sukeltą sindromą gydyti galima konservatyviu ir chirurginiu būdu.
Sumažinti pasireiškiančius simptomus, skausmą bei diskomfortą galima tarpusavyje derinant šiuos konservatyvaus gydymo būdus:
• Poilsis ir imobilizacija – labai svarbūs siekiant sumažinti apkrovą pažeistai vietai ir tokiu būdu skatinti gijimą. Imobilizacijai naudojami aukštesnį aulą turintys medicininiai batai.
• Ledas – mažina tinimą (ledo nedėti tiesiogiai ant odos, kadangi galima nušaldyti paviršinius audinius).
• Tam tikrais atvejais gydytojas skiria nesteroidinių priešuždegiminių vaistų arba specialias injekcijas mažinančias skausmą ir uždegimą.
Pacientams, kuriems nepadeda konservatyvūs gydymo metodai, yra taikomas chirurginis gydymas. Jo metu pašalinamas papildomas trikampis kauliukas, kuris neturi jokios įtakos normaliai pėdos funkcijai.