Propriorecepcija – kas tai?

Propriorecepcija – kas tai?

Visi jutimai priklauso nuo receptorių stimuliavimo ir nervinio impulso sklidimo į centrinę nervų sistemą juntamaisiais laidais. Juntamieji receptoriai yra skirstomi į dvi pagrindnes

rūšis: eksteroreceptorius, esančius odoje ir priimančius paviršinius jutimus bei proprioreceptorius, esančius giliuosiuose somatiniuose organuose ir priimančius giliuosius jutimus.
Kasdienėje veikloje mes priklausome nuo signalų, ateinančių iš judančių galūnių, kadangi tai padeda mums orientuotis erdvėje ir leidžia greitai reaguoti į besikeičiančias aplinkos sąlygas. Būtent proprioreceptoriai informuoja mus apie kūno dalių padėtį, jėgos, sąnarių judesių amplitudes (kinestezija) bei spaudimo stiprumą. Šie receptoriai yra susitelkę raumenyse, sausgyslėse bei sąnariuose ir odoje.

Informaciją apie kūno ir galūnių padėtį generuoja ne pavieniai receptoriai, tačiau įcentinių (kylančiųjų laidų) grupės. Šiais laidais informacija apie jutimą iš receptorių kyla į centrinę nervų sistemą t.y. į galvos smegenų nervinius centrus, kur nustatoma galūnių ir kūno padėtis erdvėje. Jų suteikta informacija, leidžia mums judėti tamsoje išvengiant kliūčių ir naudotis aplink mus esančiais daiktais.

Proprioreceptoriai yra itin svarbūs mūsų motorinėje kontrolėje, kadangi mes negalime saugiai judėti link taikinio be nuolatinio erdvės stebėjimo ir grįžtamojo propriorecepcinio ryšio apie mūsų kūno padėtį ir judėjimą toje erdvėje.

Propriorecepcija suprastėja su amžiumi, tačiau taip pat propriorecepcijos sutrikimai sutinkami ir po įvairiausių traumų. Dėl to labai svarbu propriorecepcijos procesą stimuliuoti dirbtinai, kad būtų užtikrinamas kuo geresnis galūnių ir kūno padėties suvokimas erdvėje bei gebėjimas judėti išvengiant įvairiausių traumų.

Propriorecepcijos lavinimui puikiai tinka įvairios NESTABILIOS PLOKŠTUMOS ant kurių stovėdami galime atlikti pratimus: pritūpimai, stovėjimas ant vienos kojos, gebėjimas išstovėti nugalint išorines jėgas t.y. bandant kam nors mus pastumti. Taip pat tikslinga pratimus atlikti užsimerkus, keičiant galūnių padėtį ir stengiantis kiek įmanoma labiau atlikti koordinuotą judesį.

Propriorecepciją taip pat AKTYVINA KOMPRESINIAI ORTOPEDINIAI ĮTVARAI kurių dėka dirginami galūnėse esantys proprioreceptoriai ir todėl galime saugiau bei užtikrinčiau judėti mus supančioje aplinkoje. Tai itin svarbu po patirtų traumų ir reabilitaciniu laikotarpiu.

ŠALTINIAI
1. https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?sectionid=109436838&bookid=1658&jumpsectionID=109436849&Resultclick=2
2. https://www.physiology.org/doi/full/10.1152/physrev.00048.2011

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.