Įvairūs sąnarių pažeidimai atsiranda dėl per didelio fizinio krūvio, traumų, kitų ligų, antsvorio, daug jų sąlygoja ir amžius. Senstant sąnarių kremzlė praranda elastingumą ir galimybę jį atkurti. Atsižvelgiant į ligos lygmenį, parenkamas gydymas, pavyzdžiui, artroskopija, osteotomija, sąnarių endoprotezavimas. Gydymo rezultatams ir gijimo laikotarpiui labai svarbus pooperacinis periodas. Tad kaip elgtis ir kaip saugoti sąnarį po operacijos?
Sąnario endoprotezavimas ir reabilitacija
Sąnario endoprotezavimo metusu susidėvėjęs sąnarinis paviršius pakeičiamas dirbtiniu. Procedūra pacientui skiriama tada, jei vargina sąnarių skausmas, sutrikusios sąnarių funkcijos, o konservatyvūs gydymo metodai (medikamentai, kineziterapija, masažai, fizioterapija ir kt.) rezultato neduoda. Atlikus endoprotezavimą kurį laiką pacientas praleidžia ligoninėje – kaip ilgai, nustato gydytojas, įvertinęs ligonio būklę, operacijos sudėtingumą. Kai tik praeina nuskausminamųjų vaistų poveikis ir pacientas ima jausti savo pėdas, tikslinga iškart jas mankštinti bei bandyti stotis (tiesa, geriausia, jei stojantis šalia bus medikas).
Išleidus iš ligoninės rekomenduojamas reabilitacinis gydymas, kurio metu kiekvienam pacientui sudaromas individualus reabilitacijos planas. Įprastai po endoprotezavimo operacijos pacientui skiriamas medikamentinis gydymas, kuriuo siekiama mažinti skausmą ir užkirsti kelią komplikacijoms, taip pat taikoma kompresinė terapija, kineziterapija, ergoterapija, masažas, sąnario stabilumą užtikrinančios ortopedinės priemonės. Po endoprotezavimo (taip pat po artroskopijos) rekomenduojamas KLUBO ĮTVARAS, kuris patikimai stabilizuos klubo sąnarį, gerins raumenų koordinaciją, sukurs nedidelį klubo sąnario atitraukimo efektą, kuris yra itin reikšmingas po klubo sąnario endoprotezavimo, kai draudžiama kryžiuoti kojas, siekiant išvengti sąnario išnirimo.
Pooperacinis laikotarpis ir gijimas dažniausiai būna netrumpas – neretai trunka net iki metų. Pakankamas fizinis aktyvumas, mankšta ir specialūs pratimai yra esminiai dalykai pooperaciniu periodu. Taip pat svarbu nepamiršti, kad nors implantas leidžia atkurti sąnario funkcijas, visgi reikės laikytis tam tikrų rekomendacijų, pavyzdžiui:
• nekelti daiktų nuo žemės ištiestomis kojomis;
• nekelti kelio aukščiau klubo;
• draudžiama kryžiuoti kojas;
• kojos, kuri buvo operuota, pėdą draudžiama sukti į vidų;
• draudžiama per klubo sąnarį koją lenkti daugiau nei 90 laipsnių kampu;
• vengti didelių apkrovų, tenkančių klubo sąnariui, pavyzdžiui, šuoliukų, bėgiojimo, sunkių daiktų kilnojimo ir pan.;
• vonioje (ne duše) maudytis ne anksčiau kaippraėjus keturiems mėnesiams po operacijos;
• reguliariai vaikščioti;
• miegant tarp kojų dėti pagalvėlę;
• rinktis patogią avalynę ir kt.
Sąnario artroskopija ir reabilitacija
Sparčiai populiarėjanti sąnarių artroskopija leidžia greitai ir efektyviai atlikti sąnarių operacijas. Klubo sąnarys operuojamas artroskopiniu metodu tada, jei pažeidimas yra gana didelis, bet sąnarys nesudilęs ir protezavimas nėra reikalingas. Šios procedūros metu padaromi keli nedideli pjūviai, per kuriuos į sąnarį įvedami optiniai prietaisai, leidžiantys sąnarį apžiūrėti iš vidaus ir jį operuoti.
Klubo sąnario artroskopija mūsų šalyje dar atliekama vangokai, palyginti su kelio sąnario artroskopija, kuri yra viena pažangiausių ir greičiausių intervencijų, gydant kelio sąnario ligas.
Po klubo sąnario artroskopijos reabilitacijos laikas priklauso nuo pažeidimo lygio, operacijos sudėtingumo, bet paprastai reabilitacija yra ambulatorinė ir gerokai trumpesnė nei po sąnario endoprotezavimo operacijos.