Plokščios vaiko pėdutės dažnai sukelia nerimą tėvams ir skatina kreiptis į specialistus, ieškant problemos sprendimo būdo, tačiau dažniausiai perdėtai jaudintis nevertėtų.
Vaikai dažnai gimsta natūraliai turėdami plokščią pėdą, o visi pėdos kaulai, raiščiai ir skliautai pamažu ima formuotis ir panašėti į suaugusio pėdos struktūrą vaikui augant. Normaliai fiziologinė plokščiapadystė išnyksta šeštais – septintais gyvenimo metais, pėda tampa mažiau lanksti, išryškėja pėdos skliautai. Statistiškai fiziologinės plokščiapadystės neišauga apie 10 proc. vaikų.
Plokščiapadystės išlikimas ir pasekmės
Tais atvejais kai plokščiapadystė yra itin išreikšta ir neišnyksta būdingame amžiuje, ji pradeda priminti apie savo buvimą sukeldama pėdų skausmą, greitą raumenų nuovargį ir diskomfortą. Problema atsiranda kulnams pradedant rotuoti į vidų. Tai lemia pėdos skliauto nusileidimą, pakinta natūralūs atramos taškai, kūno svoris pasiskirsto netolygiai ir vaikui einant ar bėgant labiau yra remiamasi vidine pėdos dalimi.
Kaip plokščiapadystė veikia visą kūną?
Svarbu suprasti, kad plokščiapadystė nėra tik pėdas varginanti ir jų struktūrą keičianti problema – tai būklė, į kurią reaguoja visas judamasis aparatas. Plokščia pėda krypsta į vidų (pronuoja). Dėl šios priežasties pakinta natūrali visos kojos ašis, ilgainiui pažeidžiami čiurnos, kelio ir klubo sąnariai. Atsiranda raumenų disbalansas, laikysenos ir eisenos sutrikimai, kurie galiausiai sukelia nugaros raumenų įtampą, skausmą ir net stuburo iškrypimus.
Plokščiapadystės simptomai ir gydymo metodai
Vaikui pradėjus skųstis pėdų skausmu, deginimu ir greitu nuovargiu po fizinio krūvio, rekomenduojama kreiptis į gydytoją ortopedą, kuris atliks pėdų apžiūrą, REIKIAMUS TESTUS, TYRIMUS ir rekomenduos optimaliausią problemos sprendimo būdą. Konservatyviam skausmo ir pėdų įtampos mažinimui rekomenduojama KOMFORTIŠKA AVALYNĖ, turinti tinkamą amortizaciją, pado lankstumą ir tvirtą užkulnį, stabilizuojantį kulną. Taip pat svarbu dėvėti individualiai paskirtus ir pritaikytus ORTOPEDINIUS VIDPADŽIUS, kurie paremia pėdos skliautą, stabilizuoja, suteikia amortizacijos ir užtikrina taisyklingesnį pėdos formavimąsi. Skausmo ir diskomforto mažinimui bei pėdos skliautų stiprinimui yra tikslinga atlikti pėdos raumenų stiprinimo pratimus, vaikščioti basomis ant žolės ir smėlio, nes natūralūs dirgikliai turi teigiamą poveikį vaiko pėdučių vystymuisi.
ŠALTINIAI
1. Foot and Ankle Clinics, 2017-09-01, Volume 22, Issue 3, Pages 643-656, Copyright © 2017 Elsevier Inc.
2. https://www.clinicalkey.com/#!/content/journal/1-s2.0-S1083751517300499?scrollTo=%23hl0000262
3. https://www.foothealthfacts.org/conditions/pediatric-flatfoot