Netaisyklinga laikysena. Ką derėtų žinoti pacientams?

Netaisyklinga laikysena. Ką derėtų žinoti pacientams?

Netaisyklinga laikysena – tai problema, kuri ne tik atrodo neestetiškai, tačiau ir sukelia rimtų sveikatos sutrikimų. Įdubusi krūtinės ląsta, pakumpę pečiai ir atsikišęs pilvas kenkia asmens vidaus organams, todėl ilgainiui žmonėms, kurių laikysena netaisyklinga atsiranda kvėpavimo ar kraujotakos sutrikimų, be to, negydoma netaisyklinga laikysena smarkiai deformuoja stuburą ir išsivysto į rimtus stuburo iškrypimus.

Netaisyklinga laikysena dažnai laikoma vaikų ir paauglių liga, kuri yra diagnozuojama net 30-iai proc. nepilnamečių žmonių. Laikysenos problemos dažniausiai pasimato būtent mokykliniu laikotarpiu, kuomet vaikai dažniau laiko praleidžia sėdėdami mokykliniame suole, darydami namų darbus ar piešdami. Dažnai visus šiuos darbus jie atlieka sėdėdami ne tiesiai, o pakrypę, kai kuriais atvejais, net gulėdami ant žemės, argumentuodami, kad jiems taip smagiau atlikti užduotis. Tačiau toks darbų atlikimas itin kenkia vaiko laikysenai ir ją deformuoja.

Svarbu paminėti, kad taisyklinga laikysena nėra įgimta. Kūdikis gimsta be stuburo linkių. Tik pradėjus judinti galvą susiformuoja pirmas linkis kaklo srityje, juosmens dalies linkiai ima formuotis tuomet, kai vaikas bando atsistoti ir galiausiai pradeda vaikščioti. Vadinasi netaisyklinga laikysena yra įgyjama. Svarbu ir tai, jog yra tam tikrų veiksnių, kurie itin skatina netaisyklingos laikysenos formavimąsi:

  • nepatogi (per minkšta, per kieta, per maža) lova;
  • ūgio neatitinkantys baldai, gali neigiamai paveikti vaiko stuburo formavimąsi;
  • ilgas sėdėjimas persikreipus;
  • ilgas stovėjimas persikreipus;
  • nepakankamas judėjimas;
  • pervargimas;
  • darbas ne prie stalo, o ant grindų;
  • per sunkų daiktų, pavyzdžiui, kuprinės nešiojimas;
  • silpnas vaiko raumenynas;

 Stebėdami vaiką ir tai, kaip jis sėdi prie stalo, stovi ar bėga, galite anksti pastebėti netaisyklingos laikysenos požymius. Svarbu paminėti, kad taisyklingai laikysenai labai savarbu ir miego padėtis. Pasikonsultuokite su vaikų osteopatu bei pasirūpinkite tinkama patalyne, vaikiškomis pagalvėmis miegui.  

Atkreipti dėmesį reikėtų į:

  • galvos padėtį, ar ji nepakrypusį į vieną ar kitą pusę;
  • ar pečiai bei mentės yra viename aukštyje;
  • ar kojos yra vienodo ilgio;
  • ar dubens kaulai yra viename aukštyje;
  • ar dubuo neatsikišęs;
  • ar krūtinė ląsta neįdubusi;

Norite patys padėti savo vaikams sėdėti tiesiau? Mokykloje išsėdėti tiesiai visas pamokas vaikui yra išties sudėtinga. Todėl rekomenduojame praktikuotis namuose ir išmokyti vaiką taisyklingo sėdėjimo taisyklių.

Jei vaiko laikysena yra netaisyklinga, geriausia jam sėdėti vidurinėje eilėje, kad nepersikreiptų ir į lentą žiūrėtų tiesiai. Sėdint vaikas turi kojomis siekti grindis, o stalas turi būti pora centimetrų aukštesnis už nuleistos rankos aukštį (sėdint). Sąsiuviniai turi būti 30-ies centimetrų atstumu nuo rašančiojo, o pats sąsiuvinis rašymo metu turėtų būti pasuktas 30 laipsnių kampu. Taisyklingą laikyseną puikiai ugdo vaikščiojimas su knyga ar sąsiuviniu ant galvos, tad kartais namuose galite pažaisti žaidimą, kuris ilgiau išlaikys knygą ant galvos ir taip kartu su vaiku pasivaikščioti.

Ir vis tik, jeigu pastebėjote, kad Jūsų vaiką kamuoja netaisyklinga laikysena – būtina kreiptis į šeimos gydytoją ar pediatrą, kuris parašys siuntimą pas reikiamą specialistą. Jei nenorite laukti ir vaikščioti iš vieno, pas kitą gydytoją, galite iškart užsirašyti vizitui į ortopedo kabinetą, kuriame Jums bei Jūsų vaikui bus suteikta visapusiška pagalba.

Judėkime į priekį kartu!

Pes Planus

Negalavimą padeda spręsti

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.