Menisko plyšimas – viena dažniausių kelio sąnario traumų, labai dažnai neaplenkianti profesionalių sportininkų. Nors dažniausiai ši trauma pasitaiko krepšininkams, futbolininkams, bėgikams, tenisininkams, bet nuo jos neapsaugoti ir visai nesportuojantys. Kodėl gali plyšti meniskas ir koks gydymas laukia?
Kas yra menisko plyšimas?
Meniskas – tai kelio sąnaryje tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio įsiterpęs kremzlinis audinys. Menisko plyšimu vadinamas kelio sąnario menisko įtrūkimas arba jo dalies atplyšimas. Ši trauma labai sutrikdo kelio sąnario funkciją.
Kokie yra menisko plyšimo simptomai?
Menisko plyšimą pagrįstai galima įtarti, jeigu:
• juntamas sąnarių barškėjimas;
• vargina kelio sąnario skausmas;
• tinsta sąnarys;
• vargina jausmas, jog kelio sąnarys tarytum užsikerta.
Kodėl plyšta meniskas?
Priklausomai nuo priežasties, sąlygojusios menisko plyšimą, meniskų plyšimai gali būti dvejopi:
1) Trauminiai menisko plyšimai. Pastarieji kyla dėl staigaus ir didelio krūvio, tekusio sąnariui, dėl staigių judesių (ypač sukamųjų), dėl stipraus smūgio į kelio sąnarį, tiksliau – į jo šoną.
2) Degeneraciniai menisko plyšimai. Pastaruosius sąlygoja amžius, uždegiminiai pokyčiai, dėl kurių meniskas praranda elastingumą.
Kas įvyksta plyšus meniskui?
Pagal tai, kurią kelio sąnario pusę skauda, galima spręsti, ar pažeistas vidinis, ar šoninis meniskas. Plyšimo atveju dažniausiai sąnarys tarytum užstringa tam tikroje pozicijoje ir juntamas labai stiprus skausmas tiesiant koją. Tokį sąnario užstrigimą lemia menisko atplaiša, įstrigusi tarp sąnarinių kaulų paviršių. Tikėtina, kad jau kitą dieną bus akivaizdus patinimas, o skausmas juntamas ne tik tiesiant koją, bet ir sukant ar sukryžiavus kojas. Jei bent nedidelė menisko dalis atitrūksta, bus juntamas ir girdimas sąnario traškėjimas.
Patyrus traumą ir leidus sąnariui pailsėti galimas pagerėjimas – skausmas bei tinimas atslūgs. Bet apsigauti nederėtų, kadangi vos tik imama aktyviau judėti, tiek skausmas, tiek tinimas atsinaujina. Delsti negalima – tikslinga kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kuris, atlikęs reikiamus tyrimus, apžiūrėjęs kelio sąnarį, paskirs efektyvų gydymą. Meniskas pats savaime nesugis, o savigyda arba delsimas, tikėtina, prailgins gijimo laikotarpį. Bene dažniausiai taikomas gydymo metodas – menisko operacija.
Plyšusio menisko gydymas
Malšinti meniško plyšimo sukeltam skausmui gydytojas greičiausiai skirs nesteroidinių vaistų nuo uždegimo.
Jeigu susižeidus sąnarį skausmas nepraeina arba net stiprėja, jei sutriko galūnės funkcijos arba jau turėjote praeityje menisko plyšimą, gali būti, kad gydytojas rekomenduos atlikti artroskopiją. Šios procedūros metu į sąnario ertmę įkišamas specialus prietaisas, leidžiantis sąnarį apžiūrėti iš vidaus ir, jei reikia, prisiūti arba pašalinti atitrūkusią kremzlę.
Meniško plyšimo operacija nėra sudėtinga – padaromi keli nedideli pjūviai artroskopu , o pati operacija dažniausiai trunka ne ilgiau valandos.
Atlikus menisko plyšimo operaciją pacientui rekomenduojama sąnarį saugoti, vaikščiojant NAUDOTIS RAMENTAIS atlikti specialias mankštas, fizioterapijos procedūras.
Nepradėjus plyšusio menisko gydyti laiku, skausmas ims varginti ne tik sąnariui gavus apkrovų, bet ir ramybės būsenoje.
Jei gydytojas nuspręs, kad operacija nereikalinga, malšinti skausmą galite savo iniciatyva. Pirmiausia, venkite kelio sąnariui tenkančio krūvio, nekelkite sunkių daiktų ir neužsiimkite fizine veikla – kelio sąnariui reikalingas poilsis. Atsigulę skaudančią koją dėkite ant pagalvė ar kito daikto, kad ji būtų kiek pakelta – taip sumažinsite tinimą. Skausmą efektyviai malšinti padės šaltis – apvyniokite sužeistą kelį bintu ir dėkite MAIŠELIUS SU LEDU bei palaikykite taip mažiausiai pusvalandį.
Įsigykite specialų KELIO ĮTVARĄ, suteiksiantį kelio sąnariui stabilumo, jis gerins kraujotaką, tad padės malšinti skausmą ir kelio sąnario tinimą. Puiku, jei įtvaras turės galimybę fiksuoti lenkimo ir tiesimo kampą.