Kone kiekviena nėščia moteris galėtų teigti, kad ją kamuoja nuolatinis kojų nuovargis ir tinimas. Viena iš šių simptomų atsiradimo priežasčių yra kojų venų struktūros pokyčiai.
Venų Struktūros Pokyčiai Nėščioms Moterims
Varikozinės venos gali atsirasti bet kuriuo nėštumo metu, tačiau dažniausiai tai būna susiję su sparčiai auganču svoriu. Statistiškai daugiau nei 75 % moterų nėštumo metu patiria kojų tinimo problemas, kurios labiausiai išryškėja maždaug 27 savaitę arba 7 mėnesį. Apie 35% moterų nėštumo metu kartu susiduria ir su venų varikozės problema.
Varikozinių Venų Atsiradimo Priežastys
Kojų edema (tinimas) ir venų varikozė tai būklės sukeltos vienos ir tos pačios priežasties – padidėjusio skysčių kiekio organizme. Tai lemia stipresnį kraujagyslių sienelių spaudimą, ypač kojų venose, kuriomis kraujas atgal į širdį teka prieš gravitacijos jėgą. Taip pat padidėja gimdos spaudimas tenkantis dubens ir apatinei tuščiajai venai, skysčiai gali kauptis ir audiniuose. Tai apsunkina kraujo tekėjimą venomis net kelis kartus. Kartu prie šių veiksnių prisideda ir nėštumo metu sintetinamas hormonas progesteronas, kuris skatina kraujagysles atsipalaiduoti, o tai yra itin palankus veiksnys kojų venų varikozės atsiradimui. Varikozės paveiktos venos gali tapti niežinčios, sukeliančios diskomfortą ir netgi skausmingos.
Kompresinių Kojinių Pasirinkimas Nėštumo Metu
Siekiant sumažinti visas šias problemas ir jų sukeliamus simptomus patariama naudoti kompresines kojines. Tačiau į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis kompresines kojines? Yra keletas esminių dalykų, kuriuos žinodamos visada pasirinksite tinkamai.
Dydžio Svarba ir Komfortas
Pirmiausia kompresinės kojinės turi būti tinkamo dydžio, tam kad galėtų efektyviai atlikti savo funkciją. Svarbu, kad jos būtų aptemptos, tačiau nevaržančios judesių ir nesukeliančios diskomforto.
Kompresinių Kojinių Ilgis
Svabus ir kompresinių kojinių ilgis. Kojinės gali būti labai įvairios – trumpos, iki kelių, iki šlaunų arba pėdkelnės, tačiau vienos iš efektyviausiai savo funkciją atliekančių ir kartu komfortiškų kojinių yra pėdkelnės ir kompresinės kojinės iki kirkšnies.
Kompresijos laipsnis
Kojinių kompresija yra matuojama mmHg intervalais nuo 10 iki 15 (lengva kompresija), 15-20 (vidutinė kompresija) ir 20-30 (stipresnė kompresija). Tai profilaktinių kompresinių kojinių gradavimas, tačiau yra ir stipresnę kompresiją suteikiančių I ir II klasės kompresinių kojinių, dėl kurių dėvėjimo turėtumėte tartis su gydytoju.
Kojų tinimas, skausmas ir nuovargis nėštumo metu pasireiškia labai dažnai, tad kompresinių kojinių dėvėjimas ne tik sumažins skausmą bei diskomfortą, bet ir padės išvengti rimtesnių kojų problemų.
Susiję straipsniai:
* Kompresinės kojinės keliaujant
Šaltiniai:
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/varicose-veins.aspx
https://www.drsegals.com/blogs/pregnancy/wearing-compression-socks-during-pregnancy