Kelio sąnario skausmas

Kelio sąnario skausmas

Kelio sąnarys – vienas sudėtingiausių ir labiausiai apkrautų žmogaus kūno sąnarių. Jis susideda iš kaulų, kremzlių, raiščių, sausgyslių ir raumenų – bet kurio iš šių komponentų pažeidimas gali sukelti skausmą. Kelio skausmas gali būti laikinas arba lėtinis, lokalizuotas vienoje vietoje arba plintantis į aplinkines sritis.

Šiame straipsnyje aptarsime dažniausias kelio skausmo vietas, priežastis, gydymo būdus bei pateiksime aiškią rekomendaciją, kada kreiptis į gydytoją.

Dažniausios kelio skausmo vietos

Kelio skausmas gali būti juntamas skirtingose vietose, kurios dažnai nurodo skirtingą priežastį:

Kelio skausmas gali būti lokalizuotas skirtingose sąnario vietose. Skausmo vieta – viena svarbiausių užuominų nustatant tikrąją problemos priežastį. Kiekviena kelio dalis gali būti pažeista dėl skirtingų veiksnių, todėl tikslus skausmo lokalizavimas padeda greičiau paskirti tinkamą gydymą.

Priekinė kelio dalis – Patellofemoralinis skausmo sindromas

Skausmas kelio priekyje, ties girnele (kelio girnele), dažniausiai siejamas su patellofemoraliniu skausmo sindromu. Tai viena dažniausių kelio skausmo formų tarp jaunų ir fiziškai aktyvių žmonių, ypač bėgikų, dviratininkų ar sportininkų, kurių treniruotėse vyrauja šokinėjimas ar staigūs judesiai.

Skausmas stiprėja:

  • Ilgai sėdint sulenktais keliais
  • Lipant ar leidžiantis laiptais
  • Atsistojus po ilgo sėdėjimo ar išlipus iš automobilio
  • Gali būti juntamas traškesys, trynimo pojūtis, spaudžiant girnelę – tai signalas apie kremzlės dirginimą ar biomechanikos sutrikimą.

Vidinė kelio pusė – Vidinio menisko arba raiščių pažeidimai

Skausmas vidinėje kelio pusėje dažnai susijęs su vidinio menisko pažeidimu arba vidinio kolateralinio raiščio (MCL) tempimu ar plyšimu. Tai dažna trauma sportininkams arba žmonėms, kurie patyrė staigų kelio sukimosi ar krypties keitimo judesį.

Pagrindiniai simptomai:

  • Spaudžiantis skausmas vaikštant ar sukant koją
  • Tinimas ar jautrumas liečiant vidinę kelio pusę
  • Sumažėjęs judesių diapazonas ar sąnario „užstrigimas“

Išorinė kelio pusė – iliotibialinio trakto sindromas arba išorinio menisko pažeidimas

Skausmas išorinėje kelio pusėje dažnai pasireiškia dėl iliotibialinio (IT) trakto sindromo – tai jungiamojo audinio (fascijos) uždegimas ar įtampa, atsirandanti dėl per didelio krūvio. Bėgikai, dviratininkai ir ilgus atstumus einantys žmonės ypač rizikuoja susidurti su šia problema.

Taip pat skausmas šioje srityje gali rodyti išorinio menisko pažeidimą, ypač jei skausmas atsirado po traumos, pasilenkimo ar pasukimo.

Pagrindiniai požymiai:

  • Deginantis arba spaudžiantis skausmas išorėje, ypač aktyvumo metu
  • Skausmas didėja lipant žemyn
  • Gali būti girdimi traškesiai ar juntamas „užkliuvimas“

Užpakalinė kelio dalis – Bakerio cista

Skausmas kelio užpakalinėje dalyje, ypač kartu su gumbeliu ar patinimu, dažnai rodo poplitealinę cistą, dar vadinamą Bakerio cista. Tai skysčio sankaupa, kuri susidaro užpakalinėje kelio sąnario dalyje dėl padidėjusio sąnarinio spaudimo (dažniausiai – esant artrozei ar menisko pažeidimui).

Simptomai:

  • Spaudimas ar tempimas už kelio, ypač tiesiant koją
  • Cista gali būti apčiuopiama kaip minkštas darinys
  • Sunkesniais atvejais – skausmas einant ar tiesiant kelį

Skausmas po keliu – Sausgyslių uždegimas arba Osgood-Schlatter sindromas

Skausmas žemiau kelio girnelės, ties sausgyslės tvirtinimosi vieta, gali rodyti girnelės sausgyslės uždegimą (tendinitą). Tai dažnas uždegimas sportininkams, šokinėjantiems ar daug bėgiojantiems. Ši būklė dar vadinama „šuolininko keliu“.

Osgood-Schlatter sindromas – dažnas tarp paauglių augimo šuolio metu, kai kaulas vystosi greičiau nei jį supantys audiniai. Dėl to susiformuoja skausmingas gumbelis po girnele.

Simptomai:

  • Skausmas lipant ar bėgant
  • Padidėjęs jautrumas ar patinimas po kelio girnele
  • Sunkumas atsiklaupti

Pagrindinės kelio skausmo priežastys

Kelio skausmo atsiradimą gali lemti daugybė veiksnių:

1. Sąnario susidėvėjimas (artrozė). Kelių sąnarių osteoartritas – viena dažniausių lėtinio kelio skausmo priežasčių, ypač vyresniame amžiuje. Kremzlė, dengianti sąnarinius paviršius, ilgainiui dėvisi, sąnarys tampa mažiau apsaugotas, pradeda formuotis kaulinės išaugos, atsiranda skausmas, tinimas, sustingimas. 

2. Menisko pažeidimai. Meniskas – kremzlinis diskas, atliekantis amortizacinę funkciją. Plyšęs meniskas dažniausiai sukelia staigų skausmą, tinimą, „užstrigimo“ jausmą. Gali būti reikalinga operacija. 

3. Raiščių traumos. Priekinio kryžminio raiščio (PKR) ir užpakalinio kryžminio raiščio (UKR) plyšimai dažni sportuojantiems asmenims. Dažniausiai juntamas staigus „traškesys“, skausmas, sąnarys tampa nestabilus. 

Jei kelio sąnario skausmą lėmė plyšę raiščiai, meniskas ar kitos traumos, taip pat po operacijos, bus reikalingas specialus KELI ĮTVARAS ĮMOBILIZUOJANTIS SĄNARĮ palaikantis jo funkciją ir suteikiantis reikiamo stabilumo. Įtvaras, priklausomai nuo situacijos ir gydymo plano, turėtų arba išlaikyti koją vienoje pozicijoje, arba turėti galimybę reguliuoti ir nustatyti tiesimo bei lenkimo kampą. 

Jei kelio sąnario skausmas atsirado dėl nedidelio kelio sužalojimo, pavyzdžiui, patempimo, sumušimo, tai skausmui malšinti ir keliui stabilumo suteikti padės ELASTINIS KELIO ĮTVARAS.

4. Perteklinė pronacija. Netinkama pėdos padėtis (dažniausiai – per didelė pronacija) iškreipia natūralią kelių ašį, dėl to padidėja apkrova tam tikrose sąnario vietose. Dėl to vystosi meniskų susidėvėjimas, girnelės lateralizacija.

5. Raumenų disbalansas. Silpna  keturgalvio raumens vidinė dalis nesugeba stabilizuoti girnelės, todėl ji slenka į šoną ir sukelia skausmą. Tai vadinama girnelės biomechanikos sutrikimu. 

6. Uždegiminės ligos. Tokios ligos kaip reumatoidinis artritas, podagra ar reaktyvusis artritas taip pat gali pažeisti kelio sąnarį, sukeldamos lėtinį skausmą, sąnario sustingimą ir deformacijas.

Kada kreiptis į gydytoją?

Rekomenduojama nedelsti ir kreiptis į specialistą šiais atvejais:

  • Skausmas nepraeina ilgiau kaip 1–2 savaites / Atsirado sąnario patinimas, paraudimas, karštis / Jaučiate kelio sąnario „užstrigimą“ arba girgždėjimą / Kelis tapo nestabilus einant / Po traumos negalite priminti kojos.

Siūlomas sprendimas: užsiregistruokite pas ortopedą traumatologą arba kineziterapeutą ištyrimui ir individualiai konsultacijai. Galimas funkcinių testų atlikimas, biomechanikos analizė bei kineziterapinis ištyrimas.

Gydymo pradžia: profesionali diagnostika ir individualus įvertinimas

Kiekvieno paciento kelio skausmas gali kilti dėl skirtingų priežasčių – nuo laikysenos klaidų iki biomechaninių pėdos ar dubens ašies sutrikimų. Todėl pirmas ir svarbiausias žingsnis gydymo kelyje – išsamus kineziterapeuto įvertinimas, leidžiantis suprasti tikrąsias skausmo priežastis ir parinkti efektyviausią gydymo taktiką.

Ką apima kineziterapinis ištyrimas?

Mūsų klinikoje atliekamas išsamus funkcinis ištyrimas, kurio metu vertinami:

  • Sąnarių judesių amplitudės – tikrinamas kelio, klubo, čiurnos ir stuburo judrumas, ieškoma ribotumų ar kompensacinių judesių.
  • Raumenų jėga ir balansas – vertinama, ar raumenys dirba simetriškai, ar kai kurios grupės yra per silpnos ar per aktyvios.
  • Laikysena ir stovėsena – stebima kūno ašis, atramos taškai, pečių, dubens, kelių pozicija.
  • Eisenos analizė – vertinamas žingsnio ilgis, čiurnos riedėjimas, kelio ir klubo judesiai einant.
  • Pėdos, čiurnos ir kelio biomechanika – įvertinama, ar nėra pronacijos, supinacijos, čiurnos nestabilumo ar netinkamo kelio sąnario apkrovimo.
  • Esant poreikiui – bėgimo technikos analizė – ypač svarbu aktyviai sportuojantiems ar patiriantiems skausmą tik fizinio krūvio metu.
  • Šiame etape taip pat aptariamas jūsų gyvenimo būdas, fizinis aktyvumas, darbas bei ankstesni sveikatos sutrikimai – visa tai leidžia nustatyti ne tik simptomus, bet ir gilumines priežastis.

Konservatyvus (nechirurginis) gydymas - Fizioterapija

  • Fizioterapinės procedūros yra taip pat vienas iš svarbiausių gydymo būdų:
  • Elektrostimuliacija (elektroterapija) – taikoma raumenų tonusui gerinti, skausmui malšinti
  • Ultragarsas – padeda atpalaiduoti giliuosius audinius, mažina uždegiminius procesus.

Individualūs ortopediniai įdėklai – kai kelio skausmas prasideda nuo pėdos

  • Nors kelio skausmas dažnai atrodo lokalus, viena iš dažniausių jo priežasčių slypi kur kas žemiau – netaisyklingoje pėdos padėtyje ir biomechanikoje. Ypač dažnas atvejis – perteklinė pronacija, kai pėda sukasi į vidų, o tai keičia visos kojos mechaniką ir neteisingai apkrauna kelio sąnarį.
  • Net ir nedidelis biomechanikos sutrikimas gali lemti chronišką skausmą, meniskų dėvėjimąsi, kremzlės eroziją ir girnelės nestabilumą.

Kaip veikia ortopediniai vidpadžiai?

Individualūs ortopediniai įdėklai – tai specialiai jums pritaikyti vidpadžiai, kurie koreguoja pėdos padėtį ir atstato taisyklingą kūno ašį.

Mūsų klinikoje gaminami įdėklai padeda:

  • Stabilizuoti čiurnos ir kelio sąnarių ašį – mažina keliui tenkančias šonines jėgas, kurios dažnai sukelia patellofemoralinį skausmą arba girnelės pasislinkimą.
  • Sumažinti per didelę apkrovą sąnario viduje ar išorėje – subalansuojamas svorio pasiskirstymas, sumažinant spaudimą meniskams.
  • Apsaugoti kremzlinius paviršius ir meniskus nuo ilgalaikio dėvėjimosi – ypatingai svarbu, jei jau yra kremzlės pažeidimų ar artrozės požymių.
  • Pagerinti laikyseną ir eiseną – sumažinamas kompensacinių judesių poreikis, kurie dažnai lemia dubens, juosmens ar net kaklo skausmus.

Ortopediniai įtvarai

Esant sąnario nestabilumui ar uždegimui, skiriami kelio įtvarai, kurie:

  • mažina sąnario apkrovą,
  • padeda išlaikyti stabilumą judėjimo metu,
  • saugo nuo papildomų mikrotraumų.
  • Įtvarai parenkami individualiai pagal jūsų kelio būklę ir aktyvumo lygį.

Dėl Jums tinkamiausio kelio girnelės įtvaro parinkimo kreipkitės nemokamai konsultacijai skambučiu: +370 685 60010 

Chirurginis gydymas – kai kitos priemonės neveiksmingos

Chirurginis gydymas rekomenduojamas tais atvejais, kai konservatyvus gydymas neduoda rezultatų arba yra reikšmingi struktūriniai pažeidimai (pvz., menisko plyšimas, raiščių plyšimai, kremzlės defektai).


Jei jus vargina kelio skausmai, mūsų klinikos specialistai padės rasti problemos priežastį ir ją spręsti kineziterapijos, ortopedinių gaminių ar fizioterapijos pagalba. Dirbdami kartu su pacientu, siekiame ne tik sumažinti skausmą, bet ir atkurti normalų judėjimą bei išvengti pasikartojančių problemų. Konsultuotis dėl Jums tinkamiausio gydymo galite skambučiu +370 685 60010 arba [email protected] .

WordsCharactersReading time

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.