Iššokęs kojos kauliukas

Iššokęs kojos kauliukas

Iššokęs kojos kauliukas - ką reikėtų žinoti pacientui?Tyrimai rodo, jog apie 30 proc. pasaulio žmonių turi iššokusį pėdos kauliuką. Iššokęs kojos kauliukas, tai didžiojo kojos piršto iškrypimas į išorę ir pirmojo padikaulio pasislinkimas į vidinę pusę. Medicininis šios patalogijos pavadinimas yra Halux Valgus („Hallux“ lotyniškai - didysis pirštas, „valgus“ - apibūdina iškrypimą į išorę), bet pacientai dažniausiai šią problemą apibūdina paprastai – iššokusiu kojos kauliuku. Ilgainiui iškrypęs didysis kojos pirštas pacientui ima kelti diskomfortą ir skausmą, todėl pastebėjus pėdos pokyčius reikėtų kreiptis į gydytoją-ortopedą ir spręsti, kaip sumažinti deformacijos progresą.

Kas dažniausiai serga ir kokiais simptomais pasireiškia?

Kadangi moterų kojų raiščiai bei raumenys yra gerokai silpnesni nei vyrų, iššokęs kojos kauliukas daugmaž 30 – 50 gyvenimo metais dažniausiai išryškėja moteriškosios lyties atstovėms. Tačiau pasitaiko išimčių ir ši pėdos deformacija gali susiformuoti bet kokiame amžiuje ir bet kokiai lyčiai. Dažniausiai pėdomis pacientai susirūpina tuomet, kai pastebi, jog didysis pirštas pakrypo į šoną, kai kojos kauliuko skausmas ima varginti pėdas, ties padikaulio-pirštakaulio sritimi parausta oda ir darosi sunku vaikščioti. Į gydytoją-ortopedą rekomenduojame kreiptis pajutus pirmuosius simptomus, nes kuo ankstesnėje deformacijos stadijoje randamas pėdos susirgimas, tuo lengviau su juo kovoti.

Deformacijos atsiradimo priežastys

Iššokęs kojos kauliukas gali susiformuoti dėl keleto priežasčių:
• netinkamos avalynės avėjimo – avint aukštakulnius arba smailianosius batus, ypač toms moterims, kurios turi viršsvorio;
• susilpnėjusių raumenų bei raiščių;
• paveldimumo (specialistai tikina, jog tai dažniausia priežastis). Svarbu paminėti, jog paveldimas ne iššokęs kojos kauliukas,  o pėdos forma (plati, žemu skliautu).
• pėdos pokyčius paspartinti gali ir nėštumas, nes nėštumo metu moterų svoris smarkiai padidėja ir ima spausti pėdos skliautą;

Kaip gydomas iššokęs kojos kauliukas?

Negydomas iššokęs kojos kauliukas ne tik kelia skausmus, tačiau ilgainiui deformuoja kitus pirštus bei visą pėdą. Kaip tik todėl specialistai tikina, jog Halux Valgus privalo būti gydomas. Kokį gydymą taikyti priklauso nuo deformacijos sunkumo, kojos kauliuko skausmo aštrumo. Jei asmuo nejaučia didelio diskomforto pirmiausia gydymui naudojamas kojos kauliuko įtvaras (naktinis atvedėjas), taip pat tarpupirščiai bei ortopediniai vidpadžiai, formuojantys pėdos skersinį skliautą. Papildomai taikomos procedūros: mankšta

, masažas, vandens procedūros. Svarbu paminėti, kad pėdos deformacijos tai nepanaikina, tačiau neleidžia ligai progresuoti. Jei kojos kauliuko įtvaras nepadeda, o simptomai pacientui pradeda trukdyti gyventi pilnavertį gyvenimą, planuojama operacija.

Kaip atliekama operacija?

Prieš planuojant operaciją reikia įvertinti pėdos būklę ir atlikti kompiuterinę tomografiją, rengenogramą arba magnetinį rezonansą. Išsiaiškinus, kokia pėdos/ų būklė, pasirenkamas operacijos metodas. Kadangi operacijos metu atliekama anestezija, ji nėra skausminga, tačiau po jos reikia laikytis gydytojo nurodymų.

Taigi, jei norite išvengti didžiojo pėdos piršto iškrypimo, rekomenduojama plaukioti, atlikti pėdos masažus, avėti patogią avalynę, taip pat rekomenduojama vaikščioti basomis, nes tai stiprina pėdas. Svarbu paminėti, kad rizika sumažinama, tačiau tai negarantuoja, jog pirštas vis tiek neiškryps, ypač, jei Jūsų šeimoje buvo asmenų, turėjusių tą pačią problemą.

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.