Įtemptas gyvenimo ritmas, skubėjimas, nepalankios aplinkos sąlygos kartais lemia neišvengiamas traumas. Dažnai tai būna lūžiai, patempimai. Tokiais atvejais sėkmingam gydymui ir reabilitacijai reikalingi įtvarai, o po itin rimtų traumų ar susirgimų prireikia protezo. Kiekvienas žmogus skirtingas, todėl neretai reikalingi individualūs ortopediniai įtvarai, gaminami specialisto –ortopedo technologo. Pagal individualų užsakymą pagamintas individualus ortopedinis įtvaras visiškai atitiks žmogaus sudėjimą bei jo poreikius.
Individualių įtvarų gamybos ypatumai
Įtvarų gamybai naudojamas Skandinavijoje gaminamas „3D Lite“ žematemperatūris plastikas, pasižymintis porėta struktūra. Dėl pastarojo ypatumo jis yra labai lengvas, oda po juo puikiai kvėpuoja, kūno paviršius visiškai nedirginamas. Maža to, iš šio plastiko pagaminti įtvarai nesukelia alergijos. Gaminant įtvarą plastikas kaitinamas iki 60 laipsnių pagal Celcijų, jis suminkštėja ir tada dedamas ant kūno – tai užtikrina itin tikslią įtvaro formą pagal individualius kūno ypatumus. Dar vienas tokios gamybos technologijos privalumas – įtvaras pagaminamas iškart, todėl pacientams nebereikia laukti.
Jei gydytojas numato, kad įtvarą nešioti reikės ilgiau kaip 6 savaites, galima parinkti tokį, kuris gaminamas pagal galūnės gipsinį antspaudą. Šiam įtvarui bus naudojamas aukštos temperatūros plastikas. Palyginti su „3D Lite“ plastiku, aukštos temperatūros plastikas yra šiek tiek sunkesnis, bet šį mažą trūkumą kompensuoja kitos jo savybės: ilgaamžiškumas, patvarumas. Palyginti su gipsu, toks plastikas vis vien yra lengvesnis.
Itin sudėtingų problemų atveju, kai reikalingas labai tvirtas, bet drauge amortizuojantis ir lengvas įtvaras, jo gamybai pasirenkamas anglies pluoštas. Šiame gamybos procese įtvarui pagaminti naudojamas gipsinis galūnės antspaudas. Anglies pluošto individualūs įtvarai dažniausiai pasirenkami ilgalaikėms judėjimo problemoms spręsti, pavyzdžiui, sergant cerebriniu paralyžiumi.
Tam, kad būtų lengviau įvertinti įtvarų svorius, pateikiame paprastą pavyzdį – kojos longetė. Iš gipso pagaminta kojos longetė svers pakankamai daug – apie kilogramą ar net daugiau, o štai pagamintos iš anglies pluošto longetės svoris sieks vos 50–60 gramų. Anglies pluoštas – itin tvirta medžiaga, todėl iš jos pagamintas įtvaras bus pritaikytas kasdieniam nešiojimui. Pats įtvaras yra plonas ir lengvas, todėl puikiai pasislėps po drabužiais, nekils problemų dėl avalynės, jo beveik nejusite.
Kodėl individualūs įtvarai yra geresnis pasirinkimas nei gipsas?
- įtvarai gaminami individualiai kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į jo poreikius, sudėjimą, traumos pobūdį;
- įtvarai bus idealus pasirinkimas, jei judant galūnei reikalingas papildomas prilaikymas, taip pat jei reikalinga apsauga nuo išorės poveikio, pagalba mažinant skausmą;
- įtvarai gali būti naudingi ne tik patyrus traumą, bet ir sveikiems žmonėms – kai reikalinga specifinė apsauga;
- individualūs įtvarai yra nepamainomas dalykas gydantis pažeistus nervus, raumenis, kaulus, sausgysles;
- individualūs įtvarai bus tinkamiausia alternatyva, jei dėl vienų ar kitų priežasčių standartiniai įtvarai netinka;
- dėl lengvo termoplastiko, iš kurio gaminami, įtvarai yra gerokai patogesni ir lengvesni nei standartiniai gipsai;
- medžiaga, iš kurios gaminami, suponuoja, kad individualūs įtvarai suteikia komforto, su jais oda neprakaituoja, kvėpuoja, maža to, su šiais įtvarais galima maudytis;
- įtvarai, palyginti su gipsu, yra ne tik lengvesni, bet ir plonesni, todėl juos puikiai paslėpsite po drabužiais;
- jei reikia, gaminant įtvarus galima naudoti keičiamo kampo šarnyrus, kurie reikalingi tam, kad gijimo laikotarpiu būtų galimybė keisti galūnės sulenkimo kampą;
- jei dedamas gipsas, tai naudojamas bintas, o pastarasis turi savybę atsilaisvinti, bet su įtvaru to išvengiama – gamyboje naudojami daugkartiniai „Velcro“ lipdukai, dėl kurių įtvarą atlaisvinti ar paveržti labai patogu;
- įtvaras vizualiai atrodo estetiškai;
- naudojant lengvumu pasižyminčius įtvarus kojoms, einant gerokai mažesnė apkrova tenka stuburui ir klubui, palyginti su tuo, jei būtų naudojamas gipsas.
Kosmetinių protezų ypatumai
Kosmetiniai protezai dažniausiai reikalingi amputavus visą galūnę arba jos dalį, esant kitam įgytam arba įgimtam kūno defektui. Dažniausiai girdime kalbant apie galūnių protezus, bet protezuoti galima ne tik rankas, kojas, bet ir veido dalis. Pavyzdžiui, naudojantis naujausių technologijų teikiamomis galimybėmis gaminami itin tikroviški, sunkiai nuo realių kūno dalių atskiriami ausų, nosies protezai, leidžiantys atkurti trūkstamas kūno dalis, suteikiantys ne tik puikų vizualinį vaizdą, bet ir grąžinantys pasitikėjimą savimi.
Protezų gamybai naudojamas medicininis silikonas ir kitos papildomos sintetinės protezavimo medžiagos. Naudojant tokias kokybiškas ir modernias medžiagas pagamintas protezas turės natūralią odos pigmentaciją, tekstūrą, pavyzdžiui, raukšles. Nors vadinami kosmetiniais, bet šie protezai atlieka ne tik estetinę funkciją. Pavyzdžiui, rankos piršto protezas leidžia patogiau ir lengviau rašyti, kojos piršto protezas – vaikščioti ir t.t.
Dažniausiai gaminami rankos piršto ar kelių pirštų kosmetiniai protezai, plaštakos, kojos nykščio protezai.
Kosmetinių protezų gamybos proceso rezultatas – laimingas klientas, supratęs, kad pagaliau nebejus diskomforto, pasitikės savimi, o tai labai svarbu gyvenimo kokybei. Ypač kosmetiniai protezai svarbūs vaikams.
Funkcinių protezų ypatumai
Funkciniai protezai, kaip sako pats pavadinimas, atlieka tam tikrą funkciją – kokią konkrečiai, priklauso nuo protezuojamos kūno vietos.
Estetinę ir atraminę funkcijas atlieka apatinių galūnių protezai. Gamyboje naudojamos skirtingos sudėtinės detalės, priklausomai nuo asmens poreikių, gyvenimo būdo, pavyzdžiui, jei planuojama užsiimti aktyvia fizine veikla, galbūt verta pasirinkti protezą, kurio gamyboje naudojamos anglies pluošto detalės. Toks protezas pasižymės ypatingu lengvumu, bet drauge bus itin tvirtas, galintis atlaikyti dideles apkrovas ir mobilumą. Individualių funkcinių protezų gamyboje rekomenduojama rinktis tik aukščiausios kokybės dirbtinio sąnario detales – joms būdingas ilgaamžiškumas, jos gerokai palengvina judėjimo funkciją.Paprastai kasdienei veiklai užteks protezo, pagaminto iš paprastesnių medžiagų, bet atliekančio reikalingą funkciją.
Estetinę ir pagalbinę funkcijas atlieka viršutinių galūnių protezai. Dažniausiai rankos pirštų, plaštakos protezų padėtis yra nekintanti. Bet jei klientas pageidauja ir amputacijos vieta leidžia, galima pagaminti ir bionines galūnes, reaguojančias į aukščiau esančių raumenų impulsus bei atliekančias tam tikrus judesius.
Gaminamų protezų tipai
- Protezai gali būti dvejopi:
- pirminiai;
- antriniai.
Ypatinga reikšmė teikiama pirminiam protezui – jis turi būti pagamintas labai tiksliai ir teisingai, kadangi šis protezas formuoja bigę, todėl tai labai svarbu mobilumui ir nuolatinių protezų funkcionalumui ateityje.
Puiku, jei turite galimybę turėti du protezus, kurių vienas skirtas kasdieniam naudojimui, o kitas – sportui, darbui.
Svarbu paminėti ir tai, kad protezo funkcionalumui įtakos turi ne tik tai, kaip ir iš ko jis pagamintas. Net aukščiausios kokybės protezas gali nepateisinti lūkesčių, jei pacientas nedės pastangų išmokti teisingai juo naudotis, todėl šiame etape labai naudingos kineziterapeuto paslaugos.
Keli pastebėjimai
- kojos protezui labai reikšmingas aspektas yra svoris, kadangi su protezu einant sunaudojama net apie 70 proc. daugiau energijos;
- protezas – labai individualus gaminys, kurio gamyboje svarbu daug aspektų, pavyzdžiui, asmens svoris, gyvenimo būdas, amžius ir kt.;
- tiksliausias rekomendacijas, išsamiausią ir profesionalią informaciją Jums pateiks ortopedas technologas.