Cukrinio diabeto diagnozė išgąsdina, bet,anot specialistų, pati liga nėra tokia pavojinga ligoniui, kokios pavojingos gali būti jos sąlygotos komplikacijos. O viena sudėtingiausių – diabetinės pėdos sindromas. Anot statistikos, diabetinė pėda yra viena esminių sergančiųjų cukriniu diabetu ligotumo bei mirštamumo priežasčių.
Kas yra diabetinė pėda?
Diabetinė pėda tai viena dažniausių ir labiausiai cukriniu diabetu sergančio asmens gyvenimą apsunkinančių ligos komplikacijų, pasireiškianti kai pažeidžiamos pėdos oda, nervų sistema ir kraujagyslės.
Diabetinė pėda: požymiai, išduodantys ligą
Kaip atrodo diabetinė pėda? Sergant diabetinės pėdos sindromu galūnė gali pūliuoti, tinti, skaudėti, pasireiškia ir galūnės funkcijos sutrikimas.
Diabetinės pėdos požymiai dar priklauso ir nuo to, kas ligą suponavo. Pavyzdžiui, jei ligos išsivystymas susijęs su neuropatija, tai gali būti juntamas tarsi skruzdėlyčių bėgiojimas, deginimas, skausmas net ramybės būsenoje, dažnai sumažėja temperatūros jutimas. Esant neurologinėms diabetinės pėdos priežastims pėda tampa mažiau jautri, tad kyla pavojus susižeisti.
Jei diabetinė pėda susijusi su kraujotakos pėdoje sutrikimais, pacientas dažniausiai jaučia skausmą, kuris intensyviausias – judėjimo metu. Pėdų spalva gali pakisti – jos bus melsvos, blyškios, taip pat šaltos.
Diabetinė pėda: kas didina ligos išsivystymo riziką?
Ne visiems sergantiems cukriniu diabetu išsivysto diabetinės pėdos sindromas. Ligos išsivystymo riziką didina tokie veiksniai kaip: anksčiau atliktos amputacijos ar buvę išopėjimai, gerokai sumažėjęs sąnarių mobilumas, struktūrinės deformacijos. Taip pat diabetinė pėda gali būti susijusi net su nagų grybeliu. Nervų pažeidimai, kraujotakos sutrikimai pėdose, suragėjusios padų odos pažeidimai – tai irgi diabetinės pėdos išsivystymą skatinantys veiksniai.
Diabetinė pėda: gydymas
Diabetinės pėdos gydymą paskirs tik gydytojas, priklausomai nuo konkrečios situacijos. Vienu atveju padės poilsis, kitu – tvarsčiai ir medikamentai. Jokiu būdu nesigydykite patys, nes diabetinė pėda – rimtas susirgimas.
Diabetinės pėdos priežiūra
Jei visgi neišvengėte ligos, turite žinoti, kad būtina atitinkama diabetinės pėdos priežiūra. Pirmiausia, tai atsiradus net mažiausiai žaizdelei iškart skubėkite pas gydytoją. Avėkite specialią avalynę. Kiekvieną dieną kojas mankštinkite, naudokite švelnius prausiklius, odą drėkinančius kremus ir losjonus. Nuplautas pėdas būtina labai kruopščiai nusausinti, ypač tarpupirščius. Jei tarpupirščiuose yra žaizdelių, tikslinga naudoti TARPUPIRŠTĮ. . Jei žaizdelių atsirado ant piršto arba avalynė jį trina, padės PIRŠTO APSAUGA .
Diabetinės pėdos priežiūrai svarbu saugiai ir tinkamai šalinti raginius odos sluoksnius bei nuospaudas. Dėmesio reikia skirti ir nagų kirpimui – kirpti nagus tik tada, kai pėdos švarios, stenkitės neįkirpti, nepažeisti odos. Jei nagas įaugo, nešalinkite patys – tai turi padaryti specialistas.
Dar kelios reikšmingos priemonės diabetinės pėdos priežiūrai – specialūs diabetinei pėdai skirti VIDPADŽIAI ir KOJINĖS Tokie vidpadžiai yra iš kelių sluoksnių, kurių kiekvienas svarbus: pirmasis paskirsto pėdai tenkantį krūvį, taip palaiko išilginį pėdos skliautą, antrasis – mažina spaudimo jėgą, tenkančią pėdai, apsaugo nuo pūslelių bei nuospaudų susidarymo, o trečiasis – užtikrina vidpadžio patvarumą, antibakterines ir antigrybelines savybes, leidžia odai kvėpuoti.O sergantiems cukriniu diabetu skirtos kojinės leis mėgautis didžiausiu komfortu, saugos pėdą, teigiamai veiks kraujotaką.
Diabetinė pėda: profilaktikos priemonės
Siekiant išvengti diabetinės pėdos sindromo arba laiku ligą identifikuoti ir kuo anksčiau imtis riekiamų priemonių padėtų reguliarus lankymasis pas gydytoją ir pėdų apžiūra, atliekama ir gydytojo, ir paties paciento. Taip pat svarbus paciento švietimas ir informavimas, tinkamas nuospaudų pašalinimas, siekiant išvengti palankios terpės susidaryti žaizdelėms, pūliniams. Ne mažiau svarbi ir tinkama avalynė – rekomenduojama speciali ortopedinė avalynė, efektyviai apsaugosianti nuo pėdų deformacijų bei tinkamai paskirstysianti pėdai tenkančias apkrovas. Žinoma, labai svarbu saugoti pėdas, vengti vaikščioti basomis.