Artrito gydymas

Artrito gydymas

Kalbant paprastai, artritas yra sąnarių uždegimas. Viena dažniausių jos formų – reumatoidinis artritas – yra progresuojanti, lėtinė, uždegiminė auto imuninės kilmės liga, galinti pakenkti daugeliui žmogaus sąnarių.


Artritas ne tik sukelia skausmą ir kitokį diskomfortą, bet ir neigiamai veikia gyvenimo kokybę, apriboja mėgiamas veiklas, trukdo atlikti buities darbus, judėti, todėl būtina kreiptis į gydytoją ir kiek įmanoma pažaboti ligą bei jos keliamą skausmą.

Artrito gydymas
Pajutus pirmuosius artrito simptomus tikslinga kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kuris paskirs reikiamus tyrimus ir gydymą – tokiu atveju gydymas, tikėtina, bus trumpesnis, nes paprastai artritas gydomas kompleksiškai ir gana ilgai.

Gydytojas, atsižvelgdamas į artrito lygį, taip pat į kitas ligas, kuriomis pacientas serga ar sirgo, parinks reikiamą medikamentinį gydymą. Tai gali būti:
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, ibuprofenas, diklofenakas, nimesulidas, aceklofenakas, naproksenas ir daug kitų). Pastarieji medikamentai slopina uždegimą, patinimą, skausmą. Be teigiamų aspektų, kaip ir daugelis vaistų, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo turi ir šalutinį poveikį, todėl juos reikia vartoti tik tokiomis dozėmis,kokias paskyrė gydytojas. Jam nurodžius dozes mažinti, taip ir privalu daryti, kad nebūtų pakenkta kitiems organams.
Steroidiniai hormonai (pavyzdžiui, prednizolonas) yra labai stiprūs priešuždegiminiai vaistai, kuriuos gydytojai skiria sergantiems artritu. Šiuos vaistus, siekiant išvengti šalutinio poveikio, taippat būtina vartoti tik taip, kai paskyrė gydytojas.
Tiek nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tiek steroidiniai hormonai slopina ligos simptomus, bet pačios ligos neveikia, taip pat nestabdo ir jos progresavimo. Tad drauge su simptominiu gydymu sergantiems artritu skiriami ir sintetiniai ar biologiniai ligą modifikuojantys vaistai:
Sintetiniai artritą modifikuojantys vaistai (pavyzdžiui, metotreksatas, sulfasalazinas). Dėl lėto veikimo jie dažnai skiriami ilgesniam laikui. Šiai grupei priklausantys medikamentai veikia pačią ligą, stabdo jos progresavimą slopindami visą imuninę sistemą, todėl sumažėjus organizmo atsparumui kyla didesnė rizika „pasigauti“ infekcijų. Metotreksatas traktuojamas kaip vienas geriausių pasirinkimų dėl didelio veiksmingumo ir palyginti retų gydymo komplikacijų.
Biologiniai artritą modifikuojantys vaistai (pavyzdžiui, infliksimabas, adalimumabas, golimumabas ir kt.) dažniausiai skiriami drauge su minėtu metotreksatu, jei pastarasis vaistas vartojamas vienas neduoda reikiamų rezultatų.

Pažangus artrito gydymo būdas – biologinė terapija, efektyviai galinti užslopinti ligą (bet jos negydo). Tiesa, šis metodas tinkamas ne visiems pacientams.
Kiekvienam sergančiam artritu skiriami ligą modifikuojantys vaistai, išskyrus atvejus kai dėl kitų ligų arba komplikacijų pacientui tokie vaistai negali būti skiriami.

Sergantiems artritu rekomenduojama nešioti specialius vidpadžius, tolygiai paskirstančius pėdoms tenkantį krūvį ir padedančius išlaikyti pėdą taisyklingoje padėtyje, išvengti didesnių pėdos sąnarių deformacijų. Tikslinga, priklausomai nuo pažeisto sąnario, pasirinkti ortopedinį įtvarą ir užtikrinti sąnario stabilumą, palengvinti raumenų darbą, malšinti uždegimo simptomus.

Patarimai:
• Kartais klaidingai manoma, kad skaudantį sąnarį reikia labai saugoti ir kuo mažiau judinti. Tiesos tame yra – sąnarį saugoti reikia. Bet ne nuo judėjimo, o nuo didelių apkrovų, vengti sunkaus fizinio darbo ir pan. Bet judinti sąnarį yra tiesiog būtina – tai viena esminių taisyklių sergantiems artritu. Privalu kasdien mankštinti sąnarius – žinoma, proto ribose ir nepersistengti. Išsaugoti sąnarių lankstumą labai svarbu. Taigi, mankšta yra vienas esminių dalykų gydant artritą. Puikiai tinka vaikščiojimas, plaukimas.
• Gydant atritą reikia atkreipti dėmesį ir į savo mitybą – svarbu, kad su maistu būtų gaunamas pakankamas geležies, kalio, kalcio bei kitų mikroelementų, reikiamų vitaminų kiekis. Sergantiems artritu naudingos omega 3 riebiosios rūgštys.
• Verta kreiptis į kineziterapeutą, kad parodytų specialių fizinių pratimų, naudingų sergantiems artritu.
Ūmaus artrito atveju reikia sąnariams leisti pailsėti, ypač svarbu sumažinti fizinį aktyvumą. Bet vos tik pajutus, kad simptomai mažėja, uždegimas traukiasi, būtina vėl mankštintis.
• Svarbu avalynės pasirinkimas – ji turi būti kuo patogesnė.
• Miegui geriausiai tinka kietesnis čiužinys.

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.