Achilo sausgyslės pažeidimai

Achilo sausgyslės pažeidimai

Kas tai yra Achilo sausgyslės pažeidimai?
Achilo sausgyslė – tai elastinė juosta jungianti raumenį su kaulu. Ji yra užpakalinėje pėdos dalyje ir tęsiasi nuo blauzdos raumens iki kulnakaulio, kuri einant padeda pakelti kulną nuo žemės. Yra išskiriamas Achilo sausgyslės tendinitas ir tendinozė.

Tendinitas – tai Achilo sausgyslės uždegimas, kuris dažniausiai būna trumpalaikis, tačiau tuo atveju, jei nėra gydomas, uždegimas progresuoja ir pereina į stipresnius sausgyslės pažeidimus susijusius su skaidulų įplyšimu. Tendinozės – tai sausgyslės skausmas arba sustandėjimas dėl padidėjusių sausgyslei tenkančių apkrovų ir dėl jų persidirbimo.

Achilo sausgyslės pažeidimo priežastys
Achilo sausgyslės perkrovimai, tendinitas ar tendinozės atsiranda dėl staiga padidėjusių nuolatinių pasikartojančių Achilo sausgyslės judesių. Tokia veikla sukelia per daug staigaus streso sausgyslei, todėl atsiranda skaidulų pluošto įplyšimai. Dėl padidėjusių apkrovų ir nuolatinio sausgyslės traumavimo, organizmas nepajėgia atstatyti pažeisto audinio. Tokia pakitusi sausgyslės struktūra lemia skausmus ir diskomfortą.
Didesnę riziką patirti Achilo sausgyslės pažeidimus turi sportininkai. Achilo sausgyslės tendinitą ar tendinozę patiria ir žmonės, kurių darbo metu labiausiai apkraunamos čiurnos. Taip pat žmonės turinys pronuojančią pėdą yra linkę į Achilo sausgyslės pažeidimus, ypač atsirandančius paprasto ėjimo metu.

Achilo sausgyslės pažeidimų simptomai
Achilo sausgyslės tendinito ir tendinozės simptomai apima skausmą ties sausgyslės vieta bei bendrą sausgyslės sustingimą ir jautrumą. Šie simptomai gali pasireikšti bet kurioje sausgyslės vietoje per visą jos ilgį pradedant nuo sausgyslės tvirtinimosi ties kulnu iki pat blauzdos raumens. Skausmas dažniausiai pasireiškia ryte ar poilsio metu. Spaudžiant sausgyslę pasireiškia jautrumas, o karts nuo karto yra jaučiamas aštrus skausmas. Kai sausgyslės pažeidimai progresuoja ir prasideda audinio degenracija sausgyslė gali išsiplėsti, o taip pat pažeidimo vietoje gali atsirasti nedideli dariniai – mazgeliai.

Achilo sausgyslės pažeidimų gydymas

Konservatyvus gydymas
Achilo sausgyslės tendinito ar tendinozės gydymo metodai pasirenkami priklausomai nuo to kiek laiko praėjo nuo traumos pradžios ir koks buvo pažeidimo lygis. Ankstyvoje pažeidimo stadijoje, kai dar pasireiškia ūmus uždegimas rekomenduojama taikyti imobilizaciją, kurios dėka sumažinamos apkrovos tenkančios Achilo sausgyslei ir skatinamas gijimas. Ledas taikomas tinimo ir uždegimo mažinimui. Didelę įtaką Achilo sausgyslės gijimui turi vidpadžiai ir įtvarai. Vidpadžių dėka, pėda apsaugoma nuo pronacijos ar supinacijos, taisyklingai paskirstomas pėdoms tenkantis krūvis, sumažinamas Achilo sausgyslės tempimas ir traumavimas. Elastinis įtvaras savo ruožtu taip pat sumažina sausgyslei tenkančias apkrovas, aktyvina pažeistos vietos kraujotaką bei leidžia vykti sausgyslės regeneracijai. Kineziterapija padeda stiprinti raumenis, didinti sausgyslės elastingumą, o fizioterapijos dėka skatinama pažeistos sausgyslės audinio regeneracija. Taip pat uždegimo mažinimui vartojami ir gydytojo paskirti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai.

Chirurginis gydymas
Tuo atveju, jei konservatyvaus gydymo metodai nepadeda ar pažeidimas yra labai stiprus, taikomas chirurginis gydymas, kurio metu atstatoma Achilo sausgyslės stuktūra. Po operacijos itin svarbi reabilitacija, kurios metu užtikrinamas sausgyslės gijimas ir pėdos funkcijos atstatymas.

Prevencija
Siekiant išvengti Achilo sausgyslės traumų itin svarbu atlikti blauzdos tempimo ir stiprinimo pratimus, kurių dėka palaikomas sausgyslės elastingumas. Taip pat svarbu dėvėti tinkamą avalynę, kuri neleidžia pėdai krypti į vidų ir taip sumažina pakartotinų traumų tikimybę.

 

 

 

 

Negalavimą padeda spręsti

Klausimai / atsakymai

Nėra jokių užduotų klausimų


Jūsų klausimas sėkmingai išsiųstas

Užduokite klausimą

Kontaktiniai duomenys (telefono numeris ir elektroninis paštas) svetainėje neviešinami. Jais darbuotojas išsiunčia atsakymą užklausos pateikėjui.