Kokius batukus rinktis vasarą vaikams?

Kokius batukus rinktis vasarą vaikams?

Turbūt daugelis mamų yra susirūpinusios vasarine vaikų avalyne - pernykštė per maža, o naujos pasiūla tokia plati, kad sunku nuspręsti ką ir pirkti.

Kalbėjomės su “Pes Planus” ortopedinių sprendimų specialistu - Igoriu Vyšniausku  apie tai ką rinktis ir kokių klaidų išvengti.

Pėdose prasideda ligos

Kodėl taip svarbu avalynė? Rodos, mūsų protėviai vaikščiojo beveik basi ir nieko, sveiki, o dabar geriems batams tenka išleisti ne vieną šimtą litų?

“Viskas dėl griaučių sistemos ligų, kurios kyla dėl trijų priežasčių. Pirma - dėl vaikščiojimo kietais paviršiais. Juk dabar beveik visada einama asfaltuotu keliu, plytelėmis klotu šaligatviu ar grindimis. Anksčiau juk tokių kelių nebūdavo, o namuose žmonių laukdavo nelygi asla.

Antra priežastis - nejudėjimas. Prieš 60 metų vidutiniškai žmogus nueidavo 15 kilometrų. Spėkite, kiek dabar? Ogi tik pusė kilometro! Liftai, požeminės aikštelės prekybos centruose, automobiliai, kompiuteriai - praktiškai vien tik sėdime.

Na, o trečioji - batai”, - teigė ortopedas technikas Igoris Vyšniauskas , kasdien susiduriantis su mažaisiais pacientais.

Jo teigimu tik vienas vaikas iš dešimties dabar gali pasidžiaugti sveika pėda - visiems kitiems būtina korekcija.

Kas yra kokybiški batai?

Sveiko vaikiško bato principai paprasti: užkulnis turi būti aukštesnis ir stangresnis

“Jis turi visiškai sustiprintas. Atrodo, jis lyg ir tvirtas, bet po savaitės jau visas susilankstęs, todėl jis turi būti ne tik aukštesnis, bet ir papildomai pakietintas”, - teigė I.Vyšniauskas.

Antras svarbus dalykas - bato lankstumas. Jis neturi būti minkštas per padą! Lenkiant batukas turi susilenkti tik per vietą, kur prasideda pirštų pėdikauliai. Daugiau pats padas kitose vietose turi likti kietas.

Na, o paskutinis - komfortas. Vidus turi būti kuo labiau minkštas ir išformuotas, tuomet padukui yra didesnė amortizacija, tenka mažesnė atatranka.

Šie kriterijai yra taikomi tiek, vasarinei, tiek ir visai kitai avalynei.

Iki kada rūpintis?

Labai svarbūs pirmieji batukai. Jie būtini iškart, kuomet vaikutis pradeda pats vaikščioti. Iškart tuomet pirkite jo kojytei pritaikytus batukus ir geriausiai - kai jų priekis yra uždengtas.

“Pirmas pavojus pėdutei iškyla penkerių-šešerių metų vaikams. Tuomet mažylio pėda “stojasi” iš fiziologinės plokščiapėdystės į savo būsimą nuolatinę formą.

Antras pavojus - kai pradeda tįsti vaikų griaučių sistema, o raumenų ir raiščių sistema vystosi iš paskos. Tuomet vaikus dažnai kamuoja skausmai ir vėl gali atsirasti įvairūs krypimai. Tuo laiku svarbu ir batai, ir fizinė veikla stiprinanti raumenis”, - teigė ortopedas.

Batukai su tvirtu užkulniu būtini vaikams iki trejų ketverių metų, o tuomet reikia stebėti ar pėda virsta, ar ne. Vieniems prireikia įdėklų į batus, kitiems ortopedinės avalynės, o tretiems - ir to, ir to. Tai gali nustatyti specialistas, kuris turi medicininių žinių apie pėdą ir supranta apie ortopedines priemones.

Ar tinka sesių/brolių batai?

“Tai viena didžiausių blogybių, kurias daro tėvai. Jeigu batukai buvo labai gero gamintojo ir pirmasis vaikas juos užsidėjo vos kelis kartus - dar galima, bet kitais atvejais nei brolio, nei kaimyno netinka. Pas mane lankėsi mergaitė, kurios pėdos buvo praktiškai geros būklės, bet batai, su kuriais ji atėjo buvo vaiko, kurio pėdos buvo iškrypusios! Ji vaikščiojo su tais išnešiotais batais ir jie gadino jos sveikas pėdas! Žinau, kad brangu pirkti kaskart naujus, bet pagalvokite apie vėlesnes pasėkmes”, - teigė I.Vyšniauskas.

Ar vasariniai batai būtinai turi būti odiniai?

“Aš manau, kad ne. Oda skatina prakaitavimą, o jeigu tai geros kompanijos avalynė ar įdėklai - jie gaminami iš labai geros odos pakaitalų ir neturi jokio poveikio sveikatai. Net sportininkai bėgioja su ne natūralia, bet gera sintetine avalyne”, - teigė specialistas.

Geri odiniai batai be abejonės yra pakankamai brangūs. Kodėl? Nes jie turi nespausti, netrinti, nebūti kieti, bet ir neturi suminkštėti. Ir tik pirkdamas patikimo ar ortopediškai sertifikuoto gamintojo batą būsi tikras, kad tai gausi.

“Vaikams vasarai netinka nei šlepetės, nei batai per pirštą, nei kroksai - nebent baseinui”, -  teigė Igoris.

Kitos svarbios priemonės

Negalima atsipalaiduoti ir namuose - vaikiškos šlepetės turi būti tvirtos, su užkulniu. Numegztos, veltos ar panaši minkšta avalynė vaikams netinka.

“Žinoma, daliai iš tų žmonių pasiseka - nieko nedaro ir viskas gerai. Bet mes matome kokiai dideliai daliai nepasiseka ir vėliau, suaugus, atsiranda rimtos griaučių sistemos problemos”, - atsiduso Igoris.

Be gerų batų ar įdėklų, taip pat svarbu ir fizinė veikla. Yra gausybė pratimų pėdoms, kuriuos gali parinkti specialistas kiekvienam vaikui individualiai - jais aktyvinamas raumenukų darbas.

Būtina pasitikrinti kiekvienam

“Tėvai veda vaikus pas ortodontą, moka daugybę pinigų už plokštelę ar dantų tvarkyma, o apie pėdas niekas negalvoja - juk nuo to priklauso kaip stuburas funkcionuos, kaip visa kūno struktūra susdėlios ir užsiprogramuos judėjimo aparatas ateičiai...Vieną kartą bent jau profilaktiškai - būtina patikrinti kiekvieną vaiką", - patarė ortopedas technikas  Igoris.

Judėkime į priekį kartu!

Pes Planus

 

joomplu:80  joomplu:81  joomplu:82    joomplu:84      joomplu:87

No customer questions for the moment.


Your Question has been successfully sent our team. Thanks for question!

Ask a question

Contact details (phone number and e-mail) are not published on the website. They are used by the manager to send a response to the requester.