Kas yra stuburo iškrypimas? Stuburo iškrypimas yra normalių stuburo linkių pailgėjimas, išsilyginimas arba palinkimas į šoną.
Skiriami trys stuburo iškrypimo tipai:
1) Skoliozė (stuburas iškrypęs į šoną, jei pažvengtume iš nugaros, tai ji atrodytų tarsi „C“ ar „S“ raidė);
2) Kifozė (stuburas iškrypęs į išorę, tad susidaro įspūdis, kad asmuo susikūprinęs);
3) Lordozė (stuburo išlinkimas į vidų, susidaro įspūdis, kad žmogus pernelyg atsilošęs).
Kokie yra stuburo iškrypimo simptomai?
Stuburo iškrypimą pagrįstai galima įtarti, jeigu:
• pastebimas stuburo iškrypimas į priekį, užpakalį ar šoną;
• vienas petys yra aukščiau negu kitas;
• atrodo, tarsi vienas klubas yra aukščiau negu kitas;
• vargina nugaros skausmas;
• mentės atsikišusios nevienodai.
Skausmas stuburo iškrypimo atveju juntamas rečiau, dažniausiai apie ligą praneša akivaizdūs simptomai: nevienodame aukštyje esantys pečiai, nevienodai atsikišusios mentės. Stuburas daugiau suskausta ilgiau stovint arba sėdint.
Stuburo iškrypimo priežastys
Stuburo iškrypimo priežastys yra kelios. Pirmiausia, jį suponuoti gali įgimtos ligos – tiek stuburo, tiek ir kitos. Pasitaiko, kad naujagimis jau gimsta turėdamas iškrypusį stuburą, o taip nutikti gali dėl gimdymo metu patirtos traumos, neteisingai susiformavusių stuburo slankstelių, įgimtų raumenų ligų ir kt.
Taip pat stuburo iškrypimas gali būti ir paveldimas – jei šeimoje yra asmenų, turinčių iškrypusį stuburą, turėti iškrypusį stuburą tikimybė išauga.
Labai dažnai stuburas iškrypsta dėl netaisyklingos laikysenos – stuburo raiščiai tokiu atveju pertempiami ir stuburas iškrypsta. Jei dėl netaisyklingos laikysenos stuburas iškrypsta jauname amžiuje (vaikams, paaugliams), tai pakoregavus laikyseną ir atliekant specialius pratimus stuburo iškrypimas neretai pašalinamas arba bent jau toliau neprogresuoja.
Retėjant kaulams, t. y. vystantis osteoporozei, elastingumą praranda ir stuburo slanksteliai – jie pasidaro trapūs ir lūžiui kartais reikia visai mažytės traumos. Dažnai slanksteliai plokštėja ir todėl irgi stuburas iškrypsta, neretai tokiu atveju susidaro kupra. Taigi, stuburo iškrypimą gali sąlygoti ir osteoporozės suponuoti stuburo slankstelių lūžiai.
Jei stuburo iškrypimą lemia kitos ligos, tai iškrypusiam stuburui bus reikalingas specialus gydymas, kadangi tokiu atveju liga linkusi progresuoti.
Iškrypusio stuburo gydymas
Įtarus stuburo iškrypimą į gydytoją rekomenduojama kreiptis kuo skubiau – nuo to, kaip greitai bus parinktas tikslingas gydymas, priklauso gijimo laikotarpis, gydymo rezultatai. Gydytojas įvertins laikyseną, apžiūrės stuburą, bus padaryta rentgeno nuotrauka.
Nuo paciento amžiaus, stuburo iškrypimo tipo bei laipsnio priklauso, koks gydymas bus paskirtas. Jei nedidelio laipsnio stuburo iškrypimas nustatomas vaikui, kuris jau, tikėtina, augs mažai, tai specialistas greičiausiai neskirs jokio specialaus gydymo, bet paskirs profilaktinį vizitą po kelių mėnesių. Taip kas kelis mėnesius reikės lankytis pas gydytoją, kuris įvertins, ar liga progresuoja. Jei iškrypimo laipsnis nedidelis, o vaikas dar auga, tuomet tikslinga nešioti specialų stuburui skirtą įtvarą, neleisiantį iškrypimui progresuoti.
Stuburo iškrypimui progresuojant arba jei nustatomas didesnio laipsnio iškrypimas, taikomi tokie gydymo metodai kaip specialūs įtvarai ir / arba operacija.Specialūs įtvarai stuburui leidžia sustabdyti ligos progresavimą.Operacija rekomenduojama vaikams, kurie greitai auga, o stuburo iškrypimo laipsnis yra didelis. Operuojant stuburas sutvirtinamas specialiomis plokštelėmis, strypais bei varžtais. Pooperacinis laikotarpis neilgas, vaikas gana greitai gali grįžti prie įprastos savo dienotvarkės ir veiklų.
Jei stuburo iškrypimas atsirado dėl osteoporozės, tai gydymas taikomas siekiant užkirsti kelią osteoporozės progresavimui.
Stuburo iškrypimo pavojai
Laiku nesikreipus į gydytoją stuburo iškrypimas progresuos, o tai gali atsiliepti net labai rimtomis sveikatos problemomis. Pirmiausia, iškrypęs stuburas turi neigiamos įtakos plaučiams ir jų funkcijai, nes mažina plaučių talpą, dėl ko gali atsirasti dusulys, padažnėti plaučių ligos. Labai iškrypusį stuburą turintieji skundžiasi stipriais nugaros, strėnų skausmais, o tai labai neigiamai veikia gyvenimo kokybę.
Stuburo iškrypimo profilaktika
Siekdami turėti sveiką, neiškrypusį stuburą, turėtumėte laikytis tokių rekomendacijų:
• taisyklinga laikysena;
• visavertė mityba;
• darbo ir poilsio režimas;
• su maistu gaunamas pakankamas kiekis vitamino D, kalcio, cinko, magnio ir kitų vitaminų bei mineralų;
• mankšta, padedanti stiprinti pilvo ir nugaros raumenis.
https://www.youtube.com/watch?v=WI1XpTY7mfE&t=3s