Kas tai yra šeivinio raumens sausgyslė?
Sausgyslė – tai tarsi elastinė juosta jungianti raumenį su kaulu. Dvi šeivinio raumens sausgyslės eina viena šalia kitos už išorinės kulkšnies.Ilgojo šeivinio raumens sausgyslė tvirtinasi ties kojos nykščio padikaulio pamatu ir vidiniu pleištuku, o trumpojo šeivinio raumens sausgyslė ties kojos mažylio padikaulio pamato šiurkštuma. Pagrindinė šeivinio raumens sausgyslių funkcija yra išorinės pėdos dalies stabilizavimas ir saugojimas nuo išnirimo.
Šeivinio raumens sausgyslės pažeidimų priežastys ir simptomai
Šeivinio raumens sausgyslės sužalojimai būna ūmūs ir atsiranda staiga arba lėtiniai - išsivystantys per tam tikrą laiką. Dažniausiai šio pobūdžio trauma pasireiškia sportuojantiems ir ypač tiems, kurių sportas reikalauja nuolatinių pasikartojančių šeivinio raumens sausgyslių judesių. Taip pat padidintą riziką pažeisti šeivinio raumens sausgyslę turi žmonės, kurių pėdos skliautas yra aukštas. Pagrindiniai šeivinio raumens sausgyslių pažeidimai yra tendinitas, plyšimai ir panirimai.
Tendinitas – tai vienos ar abiejų sausgyslių uždegimas. Uždegimą sukelia nuolatinių pasikartojančių šios sausgyslės judesių reikalaujančios veiklos, perkrovos ar trauma. Pagrindiniai tendinito simptomai yra skausmas, patinimas bei pažeistos vietos karštis.
Sausgyslės plyšimą sukelia pasikartojantys sausgyslės judesiai arba trauma. Jis pasireiškia aštriu skausmu, patinimu bei čiurnos silpnumu ir nestabilumu. Laikui bėgant šie plyšimai gali lemti pėdos formos pasikeitimą ir pėdos skliauto padidėjimą.
Degeneraciniai plyšimai paprastai atsiranda dėl per didelių apkrovų ir išsivysto per tam tikrą laiką, kadangi sausgyslė tampa lyg guma ir yra nuolat ištempiama, kas ilgainiui lemia sausgyslės skaidulų pakitimą, nusidėvėjimą ir suplyšinėjimą. Aukštos pėdos arkos turėjimas taip pat turi įtakos degeneracinių sausgyslės plyšimų atsiradimui. Pagrindiniai degeneracinių plyšimų simptomai yra karts nuo karto atsirandantis atsitiktinis skausmas išorinėje pėdos dalyje; bendras čiurnos silpnumas ir nestabilumas bei padidėjęs pėdos skliautas.
Subliuksacija (panirimas)– tai vienos ar abiejų sausgyslių pasislinkimas iš normalios pozicijos. Kai kuriais atvejais subliuksacija būna dėl įgimtos raumenų ar kaulų deformacijos. Kitu atveju subliuksacija pasireiškia traumos metu, pavyzdžiui patyrus čiurnos raiščių patempimą. Sausgyslę stabilizuojančių audinių pažeidimas gali lemti nuolatinį šeivinio raumens sausgyslių panirimą. Pagrindiniai šeivinio raumens sausgyslės subliuksacijos simptomai yra nuolatinis dilgčiojimas ar spontaniškas skausmas ties išorine kulkšnimi bei čiurnos sąnario nestabilumas. Ankstyvas subliuksacijos gydymas yra labai svarbus, kadangi nuolatinis panirimas gali lemti dalinį arba visišką sausgyslės plyšimą.
Diagnozė
Kadangi šeivinio raumens sausgyslės pažeidimai dažnai diagnozuojami klaidingai, siekiant nepabloginti esamos situacijos būtina kreiptis į gydytoją. Gydytojas įvertins čiurnos nestabilumą, patinimą, skausmą bei bendrą čiurnos silpnumą. Tiksli diagnozė yra labai svarbi, nes paprastas patempimas vėliau gali būti rimtų traumų ir pažeidimų priežastis.
Konservatyvus gydymas
Konservatyviam šeivinio raumens sausgyslės pažeidimo gydymui yra taikoma imobilizacija, fizioterapija bei vartojami gydytoja paskirti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai.
Chirurginis gydymas
Kai kuriais atvejais operacinis gydymas gali būti reikalingas siekiant atstatyti pažeistą sausgyslių stuktūrą. Po operacijos itin svarbi reabilitacija, kurios metu užtikrinamas gijimas ir pėdos funkcijos atstatymas.