Peties sąnario išnirimas

Peties sąnario išnirimas

Peties sąnarys yra bene dažniausiai išnyrantis sąnarys iš visų žmogaus kūne esančių sąnarių. Tai lemia ne kas kitas, o didelę judesių amplitudę sąnaryje leidžianti žmogaus anatomija.


Peties sąnarys – tai daugiaašis rutulinis sąnarys, sudarytas iš žastikaulio galvos ir mentės sąnarinės duobės. Sąnarinės duobės paviršius apima tik 25-30% žastikaulio galvos paviršiaus, todėl sąlyginai seklią mentės sąnarinę duobę pagilina sąnarinė lūpa. Abu sąnariniai paviršiai struktūriškai yra netapatūs. Toks geometrinis ryšys tarp sąnarinės duobės ir žastikaulio galvos lemia didelį peties sąnario mobilumą ir kartu yra atsakingas už jo nestabilumą. Būtent sąnario nestabilumas sudaro palankias sąlygas sąnariui išnirti.
Peties sąnario išnirimas gali būti dviejų tipų t.y. dalinis arba visiškas. Esant daliniam sąnario išnirimui, kitaip dar vadinamam subliuksacija, žastikaulio galva tik dalinai išnyra iš mentės sąnarinės duobės. Visiško išnirimo metu žastikaulio galva visiškai išnyra iš sąnarinės duobės ir gali stipriai pažeisti aplink sąnarį esančius audinius.

Simptomai
Išnirus sąnariui, jaučiamas stiprus skausmas peties srityje, matoma sąnario deformacija. Atsiranda peties tinimas, pažeistos galūnės tirpimas, neįmanoma pakelti rankos bei sudėtinga ir itin skausminga atlikti bet kokį judesį šiame sąnaryje.
Peties sąnario išnirimas gali būti trejopas: priekinis, užpakalinis bei apatinis t.y. priklausomai nuo to, kur pasislenka iš mentės sąnarinės duobės išnirusi žastikaulio galva. Dažniausiai klinikinėje praktikoje sutinkamas priekinis šio sąnario išnirimo tipas, kai dėl mechaninių jėgų veikiančių iš nugaros, žastikaulio galva nebeišsilaiko sąnarinėje duobėje ir išslysta į priekį.

Dėl sąnario išnirimo, aplinkiniai raumenys gali būti įsitempę, dėl to jaučiamas dar stipresnis skausmas. Jei peties sąnario išnirimas ima kartotis tai reiškia, jog aplinkinės peties sąnario struktūros nebesugeba tinkamai stabilizuoti sąnario ir dėl to atsiranda peties sąnario nestabilumas.

Ką daryti išnirus sąnariui kol jus apžiūrės gydytojas?
Išnirus sąnariui svarbiausia nejudinti pažeisitos vietos, kadangi galite pažeisti sąnario kapsulę, sausgysles, nervus, kraujagysles ar kitus aplinkinius audinius. Laikinai imobilizacijai puikiai tinka įvairios skaros ir šalikai. Pakanka surišti skaros galus ir padaryti vientisą, ratu einantį įtvarą. Nejudindami peties, sulenkite ranką per alkūnės sąnarį ir įstatykite alkūnę į skarą. Kitą skaros galą užkabinkite ant kaklo. Tokiu būdu imobilizuosite išnirusį sąnarį ir to pakaks, kol pateksite pas gydytoją. Taip pat rekomenduojama pažeistą vietą šaldyti ledo kompresais, kurie padeda mažinti skausmą ir tinimą.

Kada reikalingas chirurginis gydymas?
Peties sąnario išnirimą atstato gydytojas specialistas, tačiau tuo atveju, jei yra išsivystęs peties sąnario nestabilumas, rekomenduojama atlikti rekonstrukcinę peties sąnario operaciją, kurios metu specialaus prietaiso pagalba yra rekonstruojama sąnario anatominė struktūra. Tuo atveju, jei peties sąnario raiščiai ir sausgyslės nebesugeba išlaikyti žastikaulio galvos mentės sąnarinėje duobėje ir sąnario išnirimai kartojasi yra taikoma peties sąnario endoprotezavimo operacija.

Kaip elgtis po operacijos?
Atlikus bet kokią chirurginę peties sąnario procedūrą, reabilitacija yra būtina, kadangi jos metu atstatoma prarasta rankos jėga bei sąnario judesių amplitudės. Po operacijos paprastai rekomenduojama dėvėti imobilizuojantį rankos įtvarą apie 6 savaites, o į įprastinę kasdienę veiklą po traumos pacientai gali sugrįžti po 3-4 mėnesių.

Related products

No customer questions for the moment.


Your Question has been successfully sent our team. Thanks for question!

Ask a question

Contact details (phone number and e-mail) are not published on the website. They are used by the manager to send a response to the requester.