Pėdų skausmo priežastys bei dėmesys problemai

Pėdų skausmo priežastys bei dėmesys problemai
Mėgautis gyvenimu galima tik tada, kai nejaučiame skausmo. Vienas rimčiausių skausmo židinių, stabdantis visus darbus, pomėgius ir priverčiantis ne juokais sunerimti, yra pėdų skausmas. Dėl įvairių priežasčių tiek vyrams, tiek moterims ar net vaikams skausmas pėdų srityje sujaukia sklandų judėjimą, o negydomas gali privesti ir prie dar rimtesnių sveikatos problemų. Ne vien ilgai vaikštant, bet ir turint pėdos deformaciją, apatinėje kojos dalyje žmogus nuolat junta nemalonų, o kartais net itin intensyvų, skausmą. Pastebėjus pirmuosius nemalonius pojūčius šioje srityje, reikia nelaukti ir kreiptis į specialistus. Profesionalai diagnozuoja tikslią paciento pėdos skausmo priežastį ir skiria specialias, jo situacijai tinkančias priemones.

Kojų nuovargis daug vaikštant ar stovint
Pedų skausmas

Tie, kurių darbe tenka nemažai judėti, vaikščioti ar stovėti, turbūt ne kartą susidūrė su varginančiu kojų skausmu. Po ilgos darbo dienos grįžus namo pėdas gelia, jos šiek tiek patinsta. Tokie pojūčiai lydi ir kitus daug laiko ant kojų praleidžiančius žmones, pavyzdžiui, turistus ar šiaurietišką ėjimą propaguojančius asmenis. Pėdoms tenkančios didelės apkrovos lemia skausmo atsiradimą, kojų venų išsiplėtimą ar tokios ligos kaip plantarinio fascito išsivystymą.

Jei apkrova žmogaus pėdoms buvo laikina, kitaip tariant, ėjote ar stovėjote šiek tiek daugiau nei įprastai, - pėdų skausmas yra laikinas ir turėtų praeiti po kelių dienų, pailsėjus raumenų struktūroms. Tačiau, jeigu diena iš dienos padas yra veikiamas didelės smūgio jėgos einant ar tiesiog stovint, reikia pasirūpinti tam tikromis priemonėmis, kurios paskirstys krūvius ir dėl to mažės pėdų skausmo rizika.

Viena efektyviausių ortopedinių priemonių, galinčių sumažinti pėdų skausmą vaikštant ar stovint, yra vidpadžiai. Be to, kad vidpadžiai absorbuoja smūgio jėgą ir ją tolygiai paskirsto, šie į batus dedami padukai sumažina įtampą raiščiams bei sausgyslėms. Dėl šių priežasčių, kojos ne taip greitai pavargsta, o pėdos struktūra - nežalojama. Specialius įdėklus – vidpadžius – galima pritaikyti tiek klasikinei avalynei, tiek bėgimo bateliams ar pagaminti pagal individualius užsakymus. Norint didesnės apsaugos taip pat galima rinktis kitas priemones, pavyzdžiui, silikoninius   antpirščius,apsauginius tvarsčius, pakulnės plokšteles, kulno pagalvėles ir pan.

Pėdų skausmas moterims
Nors skausmas padų srityje gali kamuoti tiek vyrus, tiek moteris, visgi dailioji lytis susiduria su dar dviem papildomais faktoriais, sukeliančiais nemalonius pojūčius pėdų srityje. Tai – nėštumas ir aukštakulniai. Itin atsakingu moteriai nėštumo periodu, jos svoris didėja dėl viduje augančios gyvybės. Su kylančiu svoriu, natūraliai didėja ir moters pėdoms tenkantys krūviai. Kojos greičiau pavargsta, o paskutiniaisiais laukimo mėnesiais juntamas net jų skausmas.

Aukštakulniai irgi turi įtakos pėdų skausmui. Apsiavusi batus, kurių aukštas kulnas iškreipia pado formą, moteris rizikuoja patempti pėdos sausgysles, čiurną, vargina kojų raumenis ir kitas judamojo aparato dalis. Šansai, jog einant koja pakryps, didėja kartu su batų kulnų centimetrais. Tokie batai pakeičia dubens padėtį, stuburo linkius, kitoje vietoje atsiduria centrinė kūno ašis. Kad ir kaip dailiai ant moters kojos atrodo aukštakulniai, jie traumuoja priekinę pėdos dalį. Jai tenka dideli krūviai, neigiamai veikiamos sausgyslės, raiščiai. Padėti pėdoms galima į aukštakulnius įsidedant specialiai tokiems batams pritaikytus vidpadžius. Su jais bus palaikomi pėdos skliautai, o priekinė pado dalis gaus optimalias apkrovas.

Skersinė plokščiapadystė ir deginantis skausmas

pedu skausmas

Jei žmogui nustatyta skersinė plokščiapadystė, po padikauliais esanti pėdos dalis kartais tarsi „dega“. Dilgčiojantis, „karštas“ skausmas kyla dėl pėdos skliautų pakitimų, kai beveik visu padu liečiama žemė. Tokia pėdos problema lemia netaisyklingą krūvių pasiskirstymą, sausgyslių ar raiščių tempimus, todėl daugiau judant gali jaustis deginantis pėdų skausmas.

Jaustis geriau galima į batus įsidėjus specialias skersinio skliauto pelotes arba ortopedinius vidpadžius, išskirtinai pritaikytus turintiems skersinį skliautą. Jie ne tik sumažins pėdos skausmus, bet ir tiks tiems, kuriuos vargina didžiojo kojos piršto deformacija (Hallux valgus) ar nuospaudos.

Pėdų skausmas dėl kulno pentinų bei plantarinio fasciito

Tam tikromis situacijomis kulne gali atsirasti kaulinių ataugų. Jos dažnai vadinamos kulnakaulio, arba tiesiog kulno, „pentinais“. Jos atsiranda kaului reaguojant į netoli jo esantį uždegimą. Taigi, tokių „pentinų“ gali būti įvairiose kulno vietose. Visgi, jų atsiradimo priežastimis laikomas didelis krūvis, plokščiapadystė (ar aukšta pėdos keltis), plantarinės fascijos plyšimai bei kitos traumos. Minant, ilgai vaikščiojant arba stovint šios ataugos liečiasi su avalyne ir sukelia skausmą. Viena iš kulno „pentinų“ atsiradimo priežasčių yra viršsvoris. Tada pėdoms irgi tenka ypač didelės apkrovos, uždegiminiai reiškiniai gali atsirasti kur kas greičiau.

Kita rimta problema, sąlygojanti pėdų skausmus, yra plantarinis fasciitas. Tai – visą pėdos lanką laikanti raiščių, raumenų bei sausgyslių sistema, kuri nusitęsusi per visą pado ilgį. Kai kurioje nors šio darinio vietoje atsiranda uždegimas, žmogui sunku vaikščioti ar minti pėdą. Vadinamoji plantarinė fascija apie save ypač skaudžiai „primena“ ryte, stojantis iš lovos. Naktį nejuntamas skausmas, bet atsikėlus ir žengiant pirmuosius žingsnius gali jaustis stiprus pėdos skausmas. Vėliau jis gali ir aprimti, tačiau, susidūrus su tokiais simptomais negalima net galvoji – pėdų skausmo gydymas privalomas.

Net 10 procentų žmonių, daugiausiai vidutinio amžiaus asmenų, kažkada kentė nuo tokio sutrikimo. Plantarinės fascijos uždegimo šalinimas – įvairus. Jei skausmas nedidelis ir būklė nėra kritinė, pėdos gydomos ilsintis, šaldant jas bei po truputį mankštinantis. Tačiau negalint pakęsti deginančio pėdų skausmo, skiriamas chirurginis gydymas.

Taip pat ortopedai pataria rinktis paminkštinančias pakulnes, specialias pėdos fascijos juostas ir kitas apsaugos priemones pėdų skausmui mažinti.

Taigi, mūsų pėdoms tenkantys krūviai tiesiogiai siejasi su kojų skausmo rizika. Tokie faktoriai kaip pėdos deformacijos, ilgi pasivaikščiojimai, stovimas darbas, aukštakulnė avalynė, didelis kūno svoris ar uždegimai lemia deginančių, nemalonių ir pasikartojančių pojūčių atsiradimą. Pėdų skausmo gydymas yra būtinas iškart pajutus problemą.

  

No customer questions for the moment.


Your Question has been successfully sent our team. Thanks for question!

Ask a question

Contact details (phone number and e-mail) are not published on the website. They are used by the manager to send a response to the requester.