Jaučiant kelio skausmą, maudimą ir atsiradus patinimui dvejoti neverta – kelio sąnarys yra daugiau ar mažiau pažeistas. Būtina kreiptis į gydytoją, nustatyti tikslią diagnozę ir parinkti efektyvų gydymą bei užkirsti kelią ligos progresavimui.
Neretai baimė ar laiko stoka lemia, kad užsiimama savigyda ir į gydytojus kreiptis delsiama, bet kelio sąnario traumų paprastai kompresais ar skausmą malšinančiais vaistais neišgydysite, taip tik galite kuriam laikui numalšinti ligos simptomus. Atminkite, kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo gydymas bus rezultatyvesnis, o neretai ir trumpesnis.
Dažniausiai diagnozuojamos kelio sąnario traumos yra:
• kelio sumušimas;
• kelio sąnario raiščių patempimas ar plyšimas (paprastai tokios traumos ištinka kelio sąnariui viršijus normalią judesių amplitudę);
• menisko plyšimas (menisko pažeidimai atsiranda tada, kai sąnarys staigiai gauna didelį krūvį ar kai daromi staigūs judesiai, taip pat meniskas plyšti gali stipriai susitrenkus sąnarįiš šono);
• bursitas (dėl traumų, apkrovų ar kitų priežasčių atsirandantis kelio sąnario uždegimas).
Jei raiščiai plyšo ar buvo patempti
Tiek raiščių plyšimo, tiek patempimo atveju pagrindinis simptomas bus stiprus skausmas. Skausmo stiprumas parodo, kokio sudėtingumo trauma. Nors yra ir išimčių. Pavyzdžiui, plyšus kelio sąnario kryžminiams raiščiams dažnai pacientai skausmu nesiskundžia. Bet ligą išduoda ir kiti simptomai, pavyzdžiui, sutrikusi judesių fiksacija, negalėjimas koją ištiesti ar sulenkti, juntamas sunkumas stovint, sunku atlikti judesius. Dažnai kelis patinsta.
Jei patempėte raiščius arba jie plyšo, pirmiausia koją atpalaiduokite ir pakelkite kiek aukščiau. Pirmąją parą po traumos efektyvi pagalba – šaltis. Pastarasis padės malšinti skausmą, mažinti tinimą. Ledą, ledo pūslę, butelį su sušalusiu vandeniu ir pan. apvyniokite rankšluosčiu, dėkite ant sužeistos vietos ir laikykite apie 20 minučių –tai darykite vidutiniškai 6 kartus per dieną. Jei nuėmus ledą skausmas sumažėjo, kelį kiek pamankštinkite – labai lengvai, nepersitempdami ir tik tada, jei nejuntate aštraus skausmo. Po šalčio procedūrų traumuotą kelį patepkite gydomuoju tepalu ir apvyniokite elastiniu bintu, o dar geriau, jei turite specialų elastinį įtvarą. Venkite fizinio darbo, nesportuokite. Net jei pajusite pagerėjimą, tikslinga pasirodyti gydytojui. Pas specialistą būtina apsilankyti, jei trauma rimta, pavyzdžiui, girdėjote trakštelėjimą, skausmas nemažėja, kelis vis labiau tinsta, pakilo temperatūra ir pan.
Jei plyšo meniskas
Plyšus meniskui pacientas dažniausiai skundžiasi kelio sąnario braškėjimu, užsikirtimu, sąnarys patinsta ir skauda. Plyšus vidiniam meniskui skausmas jaučiamas vidinėje kelio pusėje, o plyšus išoriniam meniskui, atvirkščiai, skaudės kelio šoną. Dažnai pacientai diskomfortą apibūdina kaip sąnario užsiblokavimą, kai jis užsifiksuoja tam tikroje padėtyje ir labai skauda bandant koją per kelį tiesti ar lenkti. Pailsinus sąnarį gali pasijusti apgaulingas pagerėjimas, kuris vėl atsinaujins ėmus aktyviau judėti.
Plyšus meniskui ir siekiant palengvinti būklę, iki kol apsilankysite pas gydytoją, reikia sąnariui leisti pailsėti, skausmui ir tinimui mažinti padės ledas, guldami koją padėkite aukščiau. Puiku, jei turite elastinę kojinę – mūvėkite ją.
Malšinti skausmui gydytojas skirs nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Jeigu meniskas jau buvo plyšęs praeityje, jei skausmas nemažėja, galūnės funkcijos sutrinka, gali būti rekomenduota artroskopija – nesudėtinga chirurginė intervencija, atliekama specialiu prietaisu – artroskopu.
Jei skausmo priežastis – bursitas
Bursitas yra bursos, tepalinio sąnario maišelio, uždegimas, pasireiškiantis maudimu, skausmu, kelis gali patinti. Sergant bursitu dažnai gali varginti kelio sąnario skausmas naktimis, keičiantis orams, sunkiau fiziškai padirbus.
Bursito gydymas priklauso nuo uždegimo sukelėjo. Jei ligą sukėlė infekcija, tai bursitas bus gydomas antibiotikais, o bursos skystį rekomenduojama įvertinti laboratorijoje.
Jei bursitą suponavo ne infekcija, o pavyzdžiui, per didelis fizinis krūvis, trauma ir kt., tai gydymui rekomenduojamas poilsis, skausmą ir uždegimo simptomus malšinantys vaistai. Rekomenduojama nešioti specialų ortopedinį įtvarą, padėsiantį stabilizuoti sąnarį. Nepadėjus minėtoms priemonėms, gali būti rekomenduotas bursos skysčio ištraukimas.