Suskaudus kelio sąnarį neretai nekreipiame dėmesio – laukiame, kol praeis, skausmą „nurašome“ nuovargiui ir pan. Bet pasikartojant skausmams ar jiems stiprėjant numoti ranka nereikėtų. Sąnarių pažeidimus sąlygoja per didelis fizinis krūvis, kitos ligos, traumos, antsvoris, labai dažnai ir amžius.
Bėgant metams sąnarių kremzlė dėvisi, ji praranda elastingumą ir jis natūraliai neatkuriamas. Jei nepadeda medikamentinis gydymas, greičiausiai reikės atlikti kelio sąnario operaciją: artroskopiją ar endoprotezavimą. Atlikus kelio sąnario operaciją pacientas dažniausiai visiškai atgauna judrumą, pamiršta kelio skausmą, o tai labai pagerina gyvenimo kokybę, leidžia nevaromai mėgautis mėgiamomis veiklomis, kurias kelio skausmas dažnai apriboja.
Kelio sąnario endoprotezavimas
Varginant sąnarių skausmams gydytojas apžiūri pacientą, atlieka reikiamus tyrimus, identifikuoja skausmo priežastį ir paskiria tikslingą gydymą. Dažniausiai pirmiausia tai būna medikamentinis gydymas, taip pat masažai, kineziterapija, fizioterapija ir pan. Jei pastarieji gydymo metodai reikiamo rezultato neduoda, o kelio sąnario skausmas nemažėja, sąnarių funkcija sutrinka, prireikia kelio sąnario endoprotezavimo. Šios operacijos metu susidėvėję kelio sąnario paviršiai pakeičiami dirbtiniais – metaliniais arba plastikiniais.
Kelio sąnario keitimo operacija atliekama padarius pjūvį priekinėje kelio pusėje. Operacija sudėtinga, po jos yra rizika atsirasti komplikacijoms, kurių dažniausia – kraujagyslėse susidarantys krešuliai. Sumažinti krešulių susidarymo riziką galima kruopščiai laikantis gydytojo nurodymų, pateiktų prieš operaciją, ir atitinkamai jai pasiruošus. Kaip tai padaryti?
• apsilankyti pas šeimos gydytoją ir atlikti kraujo, šlapimo bei kitus būtinus tyrimus, kad būtų įvertintas kraujo krešėjimo lygis;
• svarbu įvertinti kraujagyslių būklę – išsiplėtusios venos padidina kraujo krešulių susidarymo riziką;
• jei pacientas nebuvo konsultuotas kraujagyslių chirurgo, tikslinga bent dieną prieš kelio sąnario operaciją mūvėti kompresines kojines;
• nerūkyti;
• kelias dienas iki operacijos vartoti kuo daugiau skysčių.
Po kelio sąnario keitimo operacijos pacientas kuriam laikui paliekamas ligoninėje. Nustojus veikti nuskausminamiesiems vaistams, pacientas raginamas mankštinti pėdas ir stotis.
Po operacijos ir tam tikro laiko ligoninėje pacientas išleidžiamas, bet jam rekomenduojama reabilitacija. Jos metu, atsižvelgiant į operacijos priežastį, jos sudėtingumą, gijimo ypatumus ir kitus veiksnius, pacientui parengiamas individualus reabilitacijos planas. Po endoprotezavimo operacijos gydymas tęsiamas vartojant medikamentus, taikant įvairias terapijas, tikslinga nešioti kelio sąnario stabilumą ir tinkamą kraujotaką užtikrinančias ortopedines priemones – įtvarus. Kelio sąnario įtvaras stabilizuos operuotą sąnarį, kas labai svarbu pooperaciniu periodu.
Kelio sąnario endoprotezavimas – sudėtinga operacija, tad ir pooperacinis laikotarpis netrumpas. Jo trukmė ir rezultatyvumas didele dalimi priklauso ir nuo paties paciento. Rekomendacijos po kelio sąnario endoprotezavimo operacijos:
• reikalingas pakankamas fizinis aktyvumas, bet nepersitempiant;
• turi būti periodiškai atliekama speciali mankšta, pratimai kelio sąnariui;
• vengti kilnoti sunkius daiktus, nešti sunkius nešulius;
• atsisakyti sunkaus fizinio darbo;
• vengti tokių veiklų, kur reikia atlikti šuoliukus, bėgioti;
• reguliariai vaikščioti;
• avėti patogią avalynę.
Kelio sąnario artroskopija
Kelio sąnario artroskopija yra kelio sąnario operacija, kai, priešingai nei endoprotezavimo atveju, pjūvis nėra daromas. Padaromi tik maži įpjovimai, reikalingi artroskopui ir optiniams prietaisams įvesti – jais iš vidaus apžiūrimas ir operuojamas sąnarys.
Artroskopija yra puikus sprendimas, jei kelio sąnario problemos įsisenėjusios, sąnario funkcijos sutrikusios, bet pats sąnarys nėra sudilęs ir protezavimo poreikio nėra.
Teigiama yra ir tai, kad pooperacinis laikotarpis bei gijimas po artroskopijos yra gerokai trumpesnis nei po endoprotezavimo.
Dažniausiai kelio sąnario operacija artroskopu atliekama plyšus meniskui, plyšus raiščiams, atsiradus girnelės kremzlės pažeidimams, sąnarinės kremzlės paviršiaus defektams.
Šiandien kelio sąnario artroskopija – vienas pažangiausių metodų gydant kelio sąnarių ligas.