Sąnarių susidėvėjimas kartais yra neišvengiamas. Nors ir žinome, kas sąnariams kenkia, kaip juos saugoti, visgi gyvenimo būdo ypatumai ar nuo mūsų nepriklausančios aplinkybės, pavyzdžiui, senėjimo procesai, daro jiems žalą. Dažnai į sąnarių skausmą ir kitą diskomfortą numojama ranka tol, kol tai kaip reikiant nekenkia gyvenimo kokybei.
O gaila, nes laiku apsilankius pas specialistą galima stipriai pristabdyti ligos progresavimą ir išsaugoti sąnarius. Sąnarių susidėvėjimas gali būti gydomas medikamentais, ankstyvose stadijose padeda artroskopija, bet konservatyviam gydymui naudos neduodant ar ligai gerokai pažengus reikalingas kelio sąnario endoprotezavimas.
Kelio sąnario endoprotezavimas
Kelio sąnario endoprotezavimo operacijos atliekamos dažnai, jos paprastai yra sėkmingos. Jau kelis dešimtmečius siekianti tokių operacijų praktika leido atrasti geriausius metodus ir priemones. Todėl šiandien turime pažangius būdus, lemiančius tai, kad milijonai atliekamų tokių operacijų pacientams grąžina gyvenimo džiaugsmą, leidžia pamiršti sąnarių skausmą, nejudrumą ir kitokį diskomfortą, atkuria sąnario funkcijas, kurios buvo pažeistos ligos, ir suteikia galimybę pacientui grįžti į įprastą savo gyvenimą, rutiną bei veiklas.
Kokios yra kelio sąnario endoprotezavimo indikacijos?
• Didelis skausmas – vertinant dešimtbalėje skausmo skalėje, tai būtų 7–10 balų (skausmas vargina ilgą laiką, skausmą malšinantys vaistai nepadeda);
• Sutrikusi sąnario funkcija, šlubavimas (pacientas ramstosi lazdele eidamas, šlubuoja ir pan.);
• Radiologiniai požymiai (sąnario struktūrų deformacijos ir pan.).
Kokie yra kelio sąnario implantai?
Kelio sąnario implantus sudaro metalo lydinio ir plastiko komponentai. Pirmojo vieta – šlaunikaulio apatinėje dalyje, o plastikinio komponento – blauzdikaulio viršuje. Šiuolaikiniai pažangiomis technologijomis remiantis sukurti kelio sąnario implantai pasižymi puikiomis savybėmis, jie atkuria sąnarį itin tiksliai. Tad šie kelio sąnario implantai padeda atkurti sutrikusias kelio sąnario funkcijas ir panaikina ar kiek tik įmanoma sumažina paciento juntamą diskomfortą, leidžia grįžti į įprastą gyvenimą, mėgautis daugeliu veiklų, kurios buvo neįmanomos juntant didelį skausmą ar judesių apribojimą dėl pažeisto sąnario.
Tiesa, endoprotezavimo metu gali būti keičiamas nebūtinai visas sąnarys, kartais užtenka pakeisti jo dalį. Tai priklauso nuo to, kiek sąnarys yra pažeistas. Geriausią sprendimą priims tik gydytojas.
Po kelio sąnario implantavimo jau kitą dieną prasideda reabilitacija, pacientas skatinamas vaikščioti. Ligoninėje praleidęs iki 10 dienų pacientas išleidžiamas į reabilitacijos įstaigą. O bendra kineziterapija paprastai užtrunka dar 1,5–3 mėnesius.
Reikia paminėti ir tai, kad Lietuvoje visai neseniai tokiai operacijai buvo panaudotas ir kitoks – inovatyvus – skystas implantas.
Bet kuriuo atveju reabilitacijos metu svarbu saugoti kelio sąnarį. Verta įsigyti specialų ortopedinį įtvarą, padėsiantį sąnarį stabilizuoti.