Čiurnos sąnarys jungia pėdos ir blauzdos kaulus. Sąnarinius paviršius dengia sąnarinė kremzlė, kuri gyvenimo eigoje arba dėl tam tikrų uždegiminių ligų degeneruoja ir sąnarys nebegali pilnai atlikti savo funkcijos.
Osteoartrozė – tai dažniausia degeneracinė, neuždegiminė, nežinomos kilmės sąnarių liga, pasireiškianti progresuojančiu vieno ar daugiau sąnarių pažeidimu, kuriam būdingi sąnarinės kremzlės pokyčiai. Dėl per didelio sąnarinės kremzlės susidėvėjimo, ilgalaikių pasikartojančių judesių ir nuolatinės sąnario apkrovos sąnario kremzlė supleišėja, sąnariniai paviršiai pradeda trintis vienas į kitą, atsiranda stiprus skausmas, sutrinka sąnario funkcija. Ilgainiui sąnarys tampa skausmingas ne tik fizinio krūvio, bet ir ramybės metu. Paprastai ši liga yra siejama su amžiumi, kadangi daugiausiai pasireiškia vyresniems nei 50 metų asmenims, tačiau čiurnos sąnario artrozė skiriasi nuo kitų sąnarių artrozės, kadangi jos atsiradimą labiausiai sąlygoja trauminiai reiškiniai. Dėl šios priežasties pacientai su čiurnos sąnario artroze dažniausiai yra jaunesnio amžiaus.
Konservatyvus gydymas
Pacientams, kuriems pasireiškia pirmieji čiurnos sąnario artrozės simptomai, yra taikomas pradinis gydymas, kurio tikslas palengvinti simptomus. Pradinio gydymo metu pacientui rekomenduojama keisti kasdienės veiklos aktyvumą, suteikti daugiau poilsio kojoms. Skausmo mažinimui taip pat yra skiriami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai. Apkrovų mažinimui rekomenduojama naudoti vidpadžius, kurie paremia pėdos skliautą, atkuria taisyklingą pėdos padėtį ir gerina biomechaniką. Taip pat apkrovoms mažinti taikomos lazdelės, kompresiniai čiurnos sąnario įtvarai, paminkštinančios pakulnės ar batai, turintys išgaubtą padą. Atsiradus čiurnos sąnario nestabilumui ir bendram pėdos silpnumui tikslinga atlikti kineziterapinius raumenų tempimo ir stiprinimo pratimus, kurie ne tik stiprina, bet ir pagerina kraujotaką bei limfos nutekėjimą. Naudojant visas šias artrozės simptomus mažinančias priemones, didėja tolerancija fiziniam krūviui ir šiek tiek sumažinamas sąnario artrozės progresavimas.
Chirurginis gydymas
Pacientams su vėlyvesnių stadijų čiurnos sąnario artroze yra taikomas sąnario endoprotezavimas – tai chirurginė procedūra, sumažinanti čiurnos sąnario skausmą, pagerinanti judesių amplitudę ir padedanti kiek įmanoma labiau atgauti prarastą sąnario funkciją.
Pastaruoju metu čiurnos sąnario endoprotezavimui taikomi protezai sudaryti iš trijų komponentų: metalinio blauzdikaulinio ir šokikaulinio komponenetų bei didelio tankio polietileninio intarpo. Tokia protezo struktūra atkartoja anatominį šokikaulio sąnarinį paviršių ir padeda atgauti kiek įmanoma didesnę sąnario judesių amplitudę.
Tam, kad atlikti sąnario endoprotezavimą būtinas pakankamas kaulo, kontaktuojačio su protezo struktūriniais elementais, paviršius ir nedideli sąnario judesių ašies nukrypimai, kitu atveju endoprotezavimo operacijos atlikti negalima.
Tais atvejais, kai likusių kaulų struktūrų nepakanka tvirtam čiurnos sąnario protezo komponentų įtvirtinimui, kaip alternatyva gali būti taikoma artrodezė – konservatyvesnė procedūra, kurios metu sąnarys uždaromas t.y. sąnarys padaromas nejudriu.
ŠALTINIAI
1. https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B978032307242700022X?scrollTo=%23s0135
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6189001/
3. http://www.orthop.washington.edu/patient-care/articles/ankle/total-ankle-replacement-surgery-for-arthritis.html