Čiurnos sąnarį galima vadinti pačiu universaliausiu iš visų žmogaus kūne esančių sąnarių, kadangi jo paskirtis išlaikyti svorio centrą, palaikyti mobilumą bei užtikrinti stabilumą judant įvairiu besikeičiančiu reljefu.
Čiurnos sąnario kapsulę iš šonų sutvirtina statiniai stabilizatoriai – išoriniai ir vidiniai čiurnos sąnario raiščiai. Trys vidinės pusės raiščiai yra sujungti į vieną ir yra vadinami deltiniu raiščiu. Jis prasideda nuo vidinės kulkšnies ir leisdamasis žemyn suskyla į priekinį, vidurinį ir užpakalinį pluoštus, atitinkamai prisitvirtinančius prie laivakaulinio, šokikaulinio ir kulnakaulinio pėdos kaulų. Išorinę sąnario pusę stabilizuoja trys atskiri šoniniai raiščiai: kulnakaulinis šeivikaulio bei priekinis ir užpakalinis šokikaulinis šeivikaulio raištis. Taip pat čiurnos sąnariui labai svarbi jungtis yra tarp blauzdikaulio ir šeivikaulio, kuri vadinama sindesmoze.
Traumos mechanizmas
Čiurnos sąnario nikstelėjimas yra viena dažniausiai sutinkamų traumų, kurios metu patempiami šio sąnario raiščiai. Esant stipriam patempimui jie gali būti dalinai įplėšti arba visiškai nutraukti.
Čiurnos raiščiai stipriai pažeidžiami vidinio ar išorinio sukimo judesio principu. Dažnai tokio pobūdžio trauma patiriama sporto ar kitos aktyvios veiklos metu, kur reikalingi greiti ir staigūs judesiai.
Išorinių čiurnos raiščių plyšimas
• Priekinis šokikaulinis šeivikaulio raištis yra silpniausias ir jam tenka didžiausios apkrovos. Didžiąja dalimi išrioninių raiščių traumos atvejų šis raištis būna pažeistas tik pats vienas.
• Kulnakaulinio šeivikaulio raiščio pažeidimo mechanizmas apima pėdos tiesimo ir supinacijos judesį.
• Užpakalinis šokikaulio raištis pažeidžiamas rečiausiai ir yra įvardijamas kaip stipriausias iš visų trijų išorinių raiščių.
Vidinių raiščių plyšimas
Vien tik kurios nors deltinio raiščio struktūros plyšimas sutinkamas gana retai. Dažniausiai šie raiščiai plyšta esant kulkšnių lūžiams. Vidinių čiurnos raiščių traumos mechanizmas – pėdos eversija ir išorinė rotacija.
Čiurnos šoninių raiščių pažeidimo laipsniai
I – dalinis priekinio šokikaulinio šeivikaulio raiščio plyšimas, kulnakaulinis šeivikaulio raištis nepažeistas
II – pilnas priekinio šokikaulinio šeivikaulio raiščio plyšimas, dalinis kulnakaulinio šeivikaulio raiščio plyšimas
III – pilnas abiejų raiščių plyšimas
Simptomai
Plyšus čiurnos raiščiams jaučiamas staigus, stiprus skausmas sąnario srityje, atsiranda mėlynės, kraujosrūvos, čiurna ištinsta, skausminga čiuopiant, pažeistos pusės neįmanoma priminti. Galūnei laisvai kybant ore, matoma nenatūrali pėdos padėtis – ji stipriai nukrypusi.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad tiek čiurnos raiščių plyšimo, tiek čiurnos lūžių simptomai yra labai panašūs, todėl bet kuriuo atveju traumą turi įvertinti gydytojas.
Gydymas
Esant didesniam čiurnos sąnario raiščių plyšimui atliekama chirurginė raiščių rekonstrukcija, po kurios čiurnos sąnarys yra 3 savaitėms imobilizuojamas, griežtai draudžiama priminti koją, todėl judėjimui reikalingos pagalbinės priemonės – ramentai, vaikštynės. Praėjus maždaug 5 savaitėms po traumos pradedama reabilitacija, kurios metu didimanama pasyvaus ir aktyvaus judesio amplitudė, raumenų jėga ir sugrąžinama sąnario funkcija. Papildomam sąnario palaikymui bei kraujotakos ir limfos nutekėjimo aktyvinimui yra taikomas kineziterapinis teipavimas ir kompresinės kojinės.
ŠALTINIAI
1. https://www.clinicalkey.com/#!/content/book/3-s2.0-B9780323462150000410?scrollTo=%23hl0000188
2. http://web.b.ebscohost.com/ehost/pdfviewer/pdfviewer?vid=5&sid=66bbac6f-aab2-4700-98a9-ead001f32008%40pdc-v-sessmgr03
3. https://twinboro.com/body/ankle/conditions/ankle-ligament-damage-nj.html